آلمان: در روزهای آتی برای بن‌بست بودجه اتحادیه اروپا راه حل پیدا می‌کنیم

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان
هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان   -   کپی رایت  AP Photo

آلمان امید دارد در روزهای آینده برای تصویب بودجه اروپا که اکنون به بن‌بست خورده، راه حلی پیدا شود.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان روز سه شنبه ۲۴ نوامبر (۴ آذر) گفت که در مورد یافتن راه حلی برای ردیف بودجه اتحادیه اروپا و تخصیص میلیاردها یورو برای کمک به اقتصادهای اروپایی آسیب‌دیده از کرونا در چند روز آینده خوشبین است.

ماس که کشورش تا پایان سال جاری میلادی ریاست دوره‌ای شش ماهه «شورای» اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، با اشاره به پیچیدگی گفتگوها برای بودجه گفت: «ما در آخرین مرحله مذاکرات هستیم و البته همانطور که همه ما می‌دانیم، کار ساده‌ای نیست.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وی با این حال افزود: «اما من کاملاً مطمئن هستم که ظرف چند روز آینده می‌توانیم برای بودجه اتحادیه اروپا و همچنین بسته بهبودی حمایتی (کرونا) تصمیم بگیریم، بنابراین می‌توانیم بودجه را اختصاص دهیم.»

مشکل بودجه اروپا چیست؟

لهستان و مجارستان و پس از آنها اسلوونی، سه کشور عضو اتحادیه اروپا بودجه بلندمدت و همچنین بسته بهبودی حمایتی پیشنهادی این اتحادیه برای مهار تبعات اقتصادی کووید۱۹ را وتو کرده‌اند و اکنون مسئولان اروپایی در حال مذاکره با نمایندگان این کشورها به هدف رفع این مشکل هستند.

وتوی بودجه اتحادیه اروپا از سوی مجارستان و لهستان، واکنشی بود به توافق دو هفته پیش نمایندگان پارلمان و شورای اروپا که بر اساس آن قرار است از سال ۲۰۲۲، تخصیص بودجه به کشورهای عضو اتحادیه اروپا مشروط به «حاکمیت قانون» در این کشورها باشد.

رهبران بروکسل از دولت ویکتور اوربان، نخست وزیر راستگرای افراطی مجارستان و نیز سران لهستان و اسلوونی را که گرایش‌های مشابهی با او دارند، به دلیل محدود کردن آزادی رسانه‌ها، استقلال دستگاه قضایی و قوانین دموکراتیک انتقاد کرده و در منشور «حاکمیت قانون» خود از آنها می‌خواهند که این موارد را رعایت کنند.

اتحادیه اروپا تهدید کرده است که اگر این کشورها به موارد ذکر شده در این منشور توجه نکنند، بودجه آنها را بین ۲۴ کشور تقسیم خواهد کرد.