دولت اتیوپی به شورشیان: تسلیم شوید، مرکز تیگرای در محاصره است

نیروهای نظامی دولت فدرال اتیوپی
نیروهای نظامی دولت فدرال اتیوپی Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اَبی احمد،‌ نخست وزیر اتیوپی از حامیان جنبش آزادیخبش مردم، جریانی سیاسی که کنترل منطقه کوهستانی تیگرای با پنج میلیون جمعیت در شمال این کشور را در دست دارد،‌ خواسته است تا روز چهارشنبه سلاح‌های خود را زمین بگذارند.

آگهی

دولت فدرال اتیوپی پس از حدود سه هفته درگیری و نبرد با شبه نظامیان وفادار به جنبش آزادیبخش مردم مدعی شد که مرکز منطقه تیگرای،‌ کانون اصلی مناقشه در شمال این کشور را به محاصره خود در آورده است.

رویترز در گزارشی با اشاره به این موضوع به طرح ادعای دولت فدرال در این خصوص پرداخت و به نقل از مسئولان دولت این کشور یاد آور شد که ارتش اتیوپی اکنون از حد فاصلی پنجاه کیلومتری مرکز تیگرای را به محاصره درآورده است.

مقامات دولت و ارتش اتیوپی پیش‌تر اعلام کرده بودند که ۷۲ ساعت به شورشیان وفادار به رهبران تیگرای برای تسلیم شدن فرصت داده‌‌اند.

رضوان حسین،‌ سخنگوی دولت اتیوپی در باره مناقشات خونینی که از حدود سه هفته پیش در پی نبرد میان نیروهای دولتی و حامیان جنبش آزادیخش مردم در منطقه تیگرای آغاز شد و تبعات آن به برخی از همسایگان این کشور در شاخ آفریقا نیز کشید، گفته است: «آغاز یک پایان به زودی در دسترس است.»

اَبی احمد،‌ نخست وزیر اتیوپی از حامیان جنبش آزادیخبش مردم، جریانی سیاسی که کنترل منطقه کوهستانی تیگرای با پنج میلیون جمعیت در شمال این کشور را در دست دارد،‌ خواسته است تا روز چهارشنبه سلاح‌های خود را زمین بگذارند.

رئیس دولت فدرال اتیوپی تهدید کرده که در صورت تسلیم نشدن معارضان وفادار به رهبران سیاسی در منطقه تیگرای، مرکز این منطقه کوهستانی یعنی مکله را که گفته شده تحت محاصره است تحت حمله قرار خواهد گرفت.

ادعای محاصره مرکز منطقه شورشی تیگرای در شمال اتیوپی در حالی مطرح شده که با توجه به قطع ارتباطات تلفنی و در دسترس نبودن شبکه اینترنت در مناطق شمالی، جایی که نبردها طی سه هفته گذشته شدت گرفته است امکان تایید اطلاعات منتشر شده از سوی دولت مرکزی به صورت مستقل وجود ندارد.

از سوی دیگر رویترز در گزارش خود آورده است که دبرتسیون گبرمیکل، رهبر جنبش آزادیبخش مردم در اتیوپی ادعای دولت فدرال مبنی بر محاصره مرکز تیگرای را تکذیب کرده است.

رهبر جنبش آزادیبخش مردم به رویترز گفته است که تهدید و ضرب الاجل نوعی تاکتیک برای پوشش شکست‌ها و تجدید سازمان مجدد نیروهای دولتی است که به گفته وی سه جبهه متحمل شکست شده‌‌اند.

در گزارش رویترز تصریح شده است که از چهارم نوامبر، زمان آغاز مناقشه تاکنون صدها و حتی هزاران نفر در درگیری‌ها و حملات هوایی به منطقه تیگرای در شمال اتیوپی کشته شده‌اند.

رضوان حسین،‌ سخنگوی دولت اتیوپی مدعی است که ارتش این کشور کنترل اغلب مناطق تیگرای را در دست گرفته و مردم در شهرهای تسخیر شده سلاح‌های خود را به نیروهای دولتی تحویل می‌دهند.

دولت فدرال اتیوپی پیش‌تر مدعی شده بود که ارتش این کشور دو شهر شمالی «اکسوم» و «آدوا» در منطقه تیگرای را تحت کنترل خود در آورده است.

نخست‌وزیر اتیوپی که سال گذشته جایزه صلح نوبل را به دلیل پایان دادن به دهه‌ها جنگ و خونریزی میان کشورش و اریتره از آن خود کرده بود، اینک مصمم به حل مناقشه داخلی از طریق نظامی است.

درگیری‌های اخیر در شمال اتیوپی در واقع نوعی جنگ قدرت میان دولت مرکزی و جبهه آزادیبخش مردم، جریان سیاسی تحت کنترل رهبران قومی منطقه تیگرای است که پیش‌تر قدرتمند‌ترین عضو دولت فدرال ائتلافی در این کشور محسوب می‌شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آبی احمد: شهر مکله به دست نیروهای دولتی اتیوپی افتاد

دولت اتیوپی مدعی پیروزی در غرب تیگرای شد؛ سازمان ملل: بحران انسانی تشدید می‌شود

بایدن: ایران به زودی به اسرائیل حمله می‌کند؛ آمریکا به دفاع از تل‌آویو متعهد است