Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نابودی دو ماهواره اروپایی؛ خطای انسانی عامل شکست عملیات پرتاب اعلام شد

پرتاب ناموفق نخستین ماهواره رصدگر اسپانیا
پرتاب ناموفق نخستین ماهواره رصدگر اسپانیا Copyright توییتر
Copyright توییتر
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بقایای دو ماهواره‌ای که روز سه شنبه در مدار قرار نگرفت، جایی در قطب شمال سقوط کرده است.

آگهی

مقامات اسپانیا می‌گویند علت شکست عملیات پرتاب نخستین ماهواره رصدگر این کشور، خطای انسانی بوده است.

روزنامه ال‌پائیس، چاپ مادرید روز چهارشنبه ۱۸ نوامبر (۲۸ آبان) با اعلام این خبر بر مبنای گزارش آژانس فضایی اروپا نوشت که بقایای دو ماهواره‌ای که روز سه شنبه در مدار قرار نگرفت، در منطقه‌ای خالی از سکنه در قطب شمال سقوط کرده است.

موشک ماهواره‌بر ایتالیایی «وگا» که قرار بود نخستین ماهواره رصدگر اسپانیایی به نام «سئوسات انجنیو» را به همراه یک ماهواره فرانسوی به نام «تارانیس» در مداری در ارتفاع ۶۷۰ کیلومتری زمین مستقر کند، تنها هشت دقیقه پس از برخاستن به دلیل اختلال در موتور، از مسیر خود منحرف شد و سقوط کرد. عملیات پرتاب این موشک که با پشتیبانی آژانس فضایی اروپا برنامه‌ریزی شده بود، از پایگاه فضایی کورو واقع در گویان فرانسه امنجام شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

کار طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره اسپانیایی ۱۰ طول کشیده و ۲۰۰ میلیون یورو هزینه برده بود و مسئولان پروژه اکنون می‌گویند اتصال جابجای کابل‌های موتور موشک، سبب سقوط آن و از بین رفتن این ماهواره شده است.

رولان لاژیه، مدیر ارشد فنی شرکت فرانسوی «آریان اسپیس» که مسئول عملیات پرتاب این موشک بود، روز سه شنبه در یک نشست مطبوعاتی گفت موشک پس از پرتاب به دلیل «لرزش شدید»، کنترل خود را از دست داده و قادر به رساندن ماهواره‌ها به مدار نبوده است.

به دنبال شکست عملیات پرتاب، مهندسان سنجش داده‌های تله‌متریک و مشخصات فنی موشک را آغاز کردند. آنها متوجه شدند که هنگام مونتاژ طبقات بالایی موتور، سیم‌های سامانه کنترل و رانش ضد جاذبه، معکوس وصل شده است. این بدان معنی بود که موتورهایی که مسیر موشک را کنترل می‌کنند به درستی کار نکرده‌اند.

لاژیه گفت این مشکل به دلیل «خطای انسانی» در مراحل مونتاژ بوده است، نه در زمان طراحی موشک. شرکت آریان اسپیس و آژانس فضایی اروپا نیز کمیسیون مشترکی برای تحقیق در مورد جزئیات بیشتر علت خرابی و نیز برای توصیه‌های اصلاحی تشکیل داده‌اند.

موشک وگا در تاریخ ۱۰ ژوئیه امسال (۲۰ تیر) نیز یک بار دیگر دچار سانحه شده و نتوانسته بود مأموریت انتقال ماهواره امارات متحده عربی به فضا را انجام برساند. با این حال مسئولان شرکت سازنده وگا می‌گویند حادثه روز سه شنبه ارتباطی با رویداد قبلی ندارد. رولان لاژیه روز سه شنبه گفت سانحه قبلی به دلیل وجود مشکل دیگری در موشک وگا بوده که برطرف شده است.

به گفته مسئولان آژانس فضایی اروپا، ماهواره اینجنیو اسپانیا بیمه نبوده و در نتیجه شکست پروژه پرتاب این ماهواره، زیان مالی بزرگی به بار آورده است.

ماهواره قادر بود طی سه روز از هر نقطه روی زمین عکس بگیرد و سالانه هشت بار کل قلمرو اسپانیا را پوشش دهد. عکس‌های گرفته شده با این ماهواره قرار بود برای نقشه‌برداری، کشاورزی، مدیریت منابع طبیعی (ارتفاع آب پشت سد و ...)، شرایط اضطراری و امنیتی استفاده شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کاوشگر چینی با محموله دو کیلوگرمی از سنگ‌های سطح کره ماه عازم زمین شد

اسپیس‌ایکس برای پنتاگون ماهواره‌های ردیاب موشک‌ می‌سازد

سوسیالیست‌ها در انتخابات کاتالونیا پیروز شدند اما برای تشکیل دولت نیاز به آرای جدایی‌طلبان دارند