وزیر خارجه بحرین و رئیس‌ جمهوری اسرائیل به سلامتی پادشاه و مردم بحرین گیلاس آب سر کشیدند

تصویر از ویدیو
تصویر از ویدیو   -  Copyright  AFP
نگارش از یورونیوز فارسی

الزیانی پیش‌تر در تاریخ ۲۵ شهریور سال جاری در کاخ سفید توافق تجاری میان بحرین و اسرائیل را امضا کرده بود.

عبداللطیف رشید الزیانی، وزیر خارجه بحرین، روز چهارشنبه ۱۸ نوامبر نخستین سفر رسمی خود را به اسرائیل انجام داد و در اورشلیم (بیت المقدس) با رووین ریولین، رئیس جمهوری، دیدار کرد. 

آقای الزیانی پیش‌تر در تاریخ ۲۵ شهریور سال جاری در کاخ سفید توافق تجاری میان بحرین و اسرائیل را امضا کرده بود.

طرح صلح خاورمیانه که توسط دولت دونالد ترامپ کلید خورد از سوی مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده پیش برده شد. تا کنون امارات عربی متحده، کویت و بحرین به این طرح پیوسته‌اند.

یک هیات بلند مرتبه سیاسی شامل ۲۵ نفر از مقام‌های بحرینی و وزیران صنعت و تجارت و جهانگردی آقای الزیانی را در سفر به اسرائیل همراهی کردند.

استقبال دیپلماتیک به سه زبان

وزیر خارجه بحرین در دیدار با رووین ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل از علاقه‌مندی کشورش برای توسعه همکاری میان دو کشور گفت. آقای ریولین نیز تلاش داشت با معجونی از زبان‌های عبری، عربی و انگلیسی مقدم وزیر خارجه بحرین را گرامی بدارد.

رئیس‌جمهوری اسرائیل با اشاره به اینکه دو کشور چالش‌های مشترک فراوانی دارند تاکید کرد که در کنار یکدیگر می‌توانند «بر همه این مشکلات از جمله کرونا چیره شوند».

در پایان آقای ریولین لیوان آب روی میز را برداشت و خطاب به آقای الزیانی گفت: «به سلامتی مردم و پادشاه بحرین.»

همزمان مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز روز چهارشنبه وارد اسرائیل شد. آقای پمپئو به همراه آقای الزیانی و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در یک نشست خبری مشترک حضور یافتند.

دونالد ترامپ بر این باور است که «طرح صلح خاورمیانه» وی می‌تواند به چندین دهه مناقشه و منازعه میان اسرائيل و فلسطینیان پایان بخشد.

مطالب مرتبط