ظریف: بایدن با سه فرمان اجرایی می‌تواند تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محمد جواد ظریف درباره این که احتمال دارد دولت جدید آمریکا برای لغو تحریم‌ها برای تهران شرط بگذارد، گفت: «کسی که می‌تواند شرط بگذارد ایران است. ایران باید راضی شود و بقیه ۴+۱ باید راضی شوند که آمریکا به برجام برگردد. اما امریکا باید تعهداتش را انجام دهد.»

آگهی

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفت اگر جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا شد، می‌تواند با سه فرمان اجرایی همه تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند.

وی در گفت‌وگوی تفصیلی با روزنامه ایران افزود: «اگر زمانی آقای بایدن مستقر شود و بخواهد تعهدات مبتنی بر قطعنامه ۲۲۳۱ آمریکا را اجرا کند، ما هم می‌توانیم فوراً به تعهدات برجامی خود به صورت کامل برگردیم. این روند اصلاً زمانبر نیست. با چند قانون اجرایی از سوی رئیس جمهوری آمریکا انجام‌پذیر است.»

وی تاکید کرد اینکه گفته می‌شود رئیس جمهوری بعدی امریکا نخواهد توانست برخی از تحریم‌های برجامی آمریکا را لغو کند، فقط حرف است.

وی با اشاره به اینکه ممکن است دشواری‌هایی وجود داشته باشد افزود: «اما ما نباید بپذیریم. آمریکا برای بهانه‌جویی جهت عدم اجرای تعهدات بین‌المللی‌اش نمی‌تواند متوسل به مقررات داخلی شود.»

پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برخی رسانه‌های این کشور اعلام کردند که دولت ترامپ قصد دارد تحریم‌هایی مرتبط با قوانین ضد تروریسیم علیه ایران وضع کند که لغو آن‌ها به عقیده تحلیلگران بسیار دشوار خواهد بود.

محمد جواد ظریف درباره این که احتمال دارد دولت جدید آمریکا برای لغو تحریم‌ها برای تهران شرط بگذارد، گفت: «کسی که می‌تواند شرط بگذارد ایران است. ایران باید راضی شود و بقیه ۴+۱ باید راضی شوند که آمریکا به برجام برگردد. اما امریکا باید تعهداتش را انجام دهد.»

پیش‌تر و در زمان مبارزات انتخاباتی جو بایدن و کامالا هریس گفته بودند ایالات متحده آمریکا مشروط به برجام بر می‌گردد. آن‌ها شرط بازگشت را مذاکره درباره برنامه موشکی ایران عنوان کرده‌اند. با این حال در برخی دیگر از سخنرانی‌ها نیز جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا، گفته است در صورتی که ایران تعهدات برجامی خود را انجام دهد، آمریکا به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ باز می‌گردد.

امریکا وظایف خود را طبق قطعنامه ۲۲۳۱ انجام دهد ما هم تعهداتمان را طبق برجام انجام می‌دهیم. این نه نیازی به مذاکره دارد و نه شرط. این کار شدنی است
محمد جواد ظریف
وزیر امور خارجه ایران

محمد جواد ظریف با این حال حال افزود: «امریکا وظایف خود را طبق قطعنامه ۲۲۳۱ انجام دهد ما هم تعهداتمان را طبق برجام انجام می‌دهیم. این نه نیازی به مذاکره دارد و نه شرط. این کار شدنی است.»

وی تصریح کرد: «آنچه که واضح است، اقداماتی است که ما و امریکا باید انجام دهیم تا برجام از سوی ما و قطعنامه ۲۲۳۱ از سوی امریکا کاملاً اجرایی شود. فعلاً برای امریکا قطعنامه ۲۲۳۱ به عنوان عضو ملل متحد و برای ما برجام مطرح است. امریکایی‌ها می‌توانند این اقدامات را خودشان انجام دهند، بعد از آن می‌توان مذاکره کرد.»

ظریف: ما یک اسب را دو بار نمی‌خریم و دو بار نمی‌فروشیم

محمد جواد ظریف با تاکید بر اینکه مذاکره مجددی در برجام صورت نمی‌گیرد گفت: «ما یک اسب را دو بار نمی‌خریم و دوبار هم نمی‌فروشیم. آنچه در برجام است حاصل مذاکرات طولانی است. آنهایی که در برجام مذاکره کرده‌اند کلمه به کلمه توافق را نه تنها خوانده‌اند بلکه بر سر هر کلمه بحث و چانه‌زنی کرده‌اند. انواع انتخاب‌ها برای هر کلمه وجود داشته و بر سر هر موضوعی ساعت‌ها بحث شده است. همین موضوع موشکی و منطقه‌ای موضوعاتی نبود که در مذاکرات به راحتی کنار گذاشته شدند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ظریف: مخالفیم اما باید مصوبه مجلس در مقابله با تحریم‌ها را اجرا کنیم

راستی‌آزمایی ادعای حسن روحانی؛ آیا حل اختلاف بین ایران و آمریکا «آسان» است؟

فایننشال‌تایمز: صادرات نفت ایران به بالاترین میزان در ۶ سال گذشته رسید