آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران تزریق گاز به سانتریفیوژهای نسل جدید را آغاز کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تصویر سانتریفیوژهای نسل جدید ایران در تاسیسات غنی‌سازی نطنز
تصویر سانتریفیوژهای نسل جدید ایران در تاسیسات غنی‌سازی نطنز   -   کپی رایت  IRIB via AP

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ایران تزریق گاز «هگزافلورید اورانیوم»(UF6) را به سانتریفوژهای نسل جدید IR-2m آغاز کرده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نوشت، ایران ۱۷۴ سانتریفیوژ پیشرفته IR-2m را که اخیرا در تأسیسات زیرزمینی «نطنز» نصب کرده، راه‌اندازی کرده است.

رویترز همچنین با استناد به گزارش آژانس این اقدام ایران را نقض تازه توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های بزرگ دانسته که بر پایه آن ایران تنها مجاز به غنی‌سازی اورانیوم توسط سانتریفوژهای نسل اول IR-1 بوده است.

خبرگزاری فرانسه نیز هفته گذشته بخش دیگری از گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران را فاش کرده بود که بر پایه آن میزان اورانیوم ذخیره شده ایران ۱۲ برابر حد مجاز اعلام شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

خبرگزاری فرانسه همچنین ضمن اشاره به بازرسی از دو سایت هسته‌ای که پیشتر تهران زمینه دسترسی را برای آژانس فراهم کرده، از وجود سومین سایت مشکوک خبر داده که بر پایه این گزارش تهران پیشتر آن را گزارش نکرده بوده است.

مطابق این گزارش، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاعات ارائه شده توسط ایران در باره این سایت «مشکوک» هسته‌ای را از نظر فنی غیرمعتبر دانسته و خواستار شفاف‌سازی بیشتر تهران در این زمینه شده است.