اتحادیه اروپا: گفتگوها با شرکت مدرنا برای خرید واکسن کووید۱۹ در جریان است

Yves Herman
Yves Herman   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

پیش از این نمایندگان برخی کشورهای جهان از جمله کانادا، سوئیس، ژاپن، اسرائیل و قطر موفق به امضای قرارداد با این شرکت آمریکایی برای خرید واکسن جدید شده‌اند.

استلا کیریاکیدس، کمیسر بهداشت اتحادیه اروپا روز دوشنبه اعلام کرد که اتحادیه اروپا در حال مذاکره با شرکت داروسازی مدرنا برای خرید واکسن کووید۱۹ است.

او افزود مذاکرات هنوز پایان نیافته است و «هنوز قراردادی را نهایی و امضا نکرده‌ایم.»

پیش از این نمایندگان برخی از کشورهای جهان از جمله کانادا، سوئیس، ژاپن، اسرائیل و قطر موفق به امضای قرارداد با این شرکت آمریکایی برای خرید واکسن جدید شده‌اند.

علاوه بر اتحادیه اروپا، بریتانیا و برنامه جهانی دسترسی عادلانه به واکسن کووید۱۹ موسوم به «کوواکس» نیز بطور جداگانه در حال گفتگو با این شرکت برای خرید این واکسن هستند.

شرکت مدرنا قصد دارد امسال ۲۰ میلیون دوز و در سال ۲۰۲۱ میلادی نیز بین ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد دوز از این واکسن را با همکاری شرکای صنعتی‌اش در ایالات متحده، سوئیس و اسپانیا تولید کند.

مدرنا روز دوشنبه رسما اعلام کرد که آخرین مرحله از آزمایش این واکسن نشان داده است که می توان با استفاده از ان، خطر ابتلا به کووید۱۹ را تا ۹۴.۵ درصد کاهش داد.

این شرکت در این مرحله از ازمایش بزرگ بالینی، از دو گروه پلاسیبو و واکسینه شده به بزرگی ۳۰ هزار نفر در امریکا استفاده کرده است. نتایج نشان داد که ۹۰ درصد از شرکت کنندگان در گروه پلاسیبو به ویروس کرونا مبتلا شده اند؛ درحالی که این درصد در میان گروه واکسینه شده تنها ۵ درصد بوده است.

هنوز روشن نیست که پس از استفاده از یان واکسن، دوره مقاومت بدن در مقابل ویروس کرونا چقدر است و فقط زمان این موضوع را روشن خواهد کرد. اما اگر نتایج به دست امده در این آزمایش درست باشد، آنگاه این شرکت توانسته است (در مقایسه با واکسن‌هایی همچون واکسن سرخک و انفولانزا) یکی از موثرترین واکسن‌های موجود را تولید کند.

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

ویروس کرونا