استقبال کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از تحقیق استرالیا درباره جنایات جنگی

سربازان نیروی ویژه هوایی استرالیا در افغانستان -آرشیو ۲۰۰۸
سربازان نیروی ویژه هوایی استرالیا در افغانستان -آرشیو ۲۰۰۸ Copyright NEIL RUSKIN/AFP
Copyright NEIL RUSKIN/AFP
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«شکنجه‌ام می‌کردند و نمی‌گذاشتند بخوابم. وقتی خوابم می‌برد، یک سرباز توی سرم می‌زد و بیدارم می‌کرد.»

آگهی

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و سران قبایل در این کشور محطاتانه از آغاز تحقیقات دولت استرالیا درباره اتهام ارتکاب جنایات جنگی نیروهای این کشور در افغانستان استقبال کردند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید ۱۰ مورد اتهامی ارتکاب جنایات جنگی را به گروه تحقیق استرالیایی تحویل داده است.

ذبیح‌الله فرهنگ، سخنگوی این نهاد حقوق بشری با اعلام این خبر گفت با توجه به لزوم حفاظت از حریم خصوصی قربانیان، جزئیات این موارد در دسترس عموم قرار نمی‌گیرد.

دولت استرالیا قرار است هفته آینده یک نسخه از نتیجه تحقیقات درباره موارد اتهامی ارتکاب جنایات جنگی نیروهایش در افغانستان را منتشر کند.

آقای فرهنگ درباره این طرح دولت استرالیا گفت: «گزارش تحقیقی را که دولت استرالیا آغاز کرده و کارش در شرف انجام است ما استقبال می‌کنیم و انتظار ما این است که این گزارش هرچه زودتر منتشر شود تا مردم افغانستان و به‌ویژه قربانیان هرچه زودتر به حقیقت دسترسی پیدا کنند.»

عبدالمنان، ۵۸ ساله، یکی از بزرگان قبایل در ولایت جنوبی اروزگان افغانستان است؛ منطقه‌ای که سال‌ها میزبان سربازان استرالیایی بود.

روستای عبدالمنان در ۱۲ کیلومتری مرکز ولایت اروزگان قرار دارد. او می‌گوید روستاییان مجبور بودند با ترس و لرز حضور شورشیان در منطقه را قبول کنند.

عبدالمنان دست‌کم ۶ بار با ادعای کمک به طالبان از سوی نظامیان استرالیایی بازداشت شد. او می‌گوید: «[در بازداشت] شکنجه‌ام می‌کردند و نمی‌گذاشتند بخوابم. وقتی خوابم می‌برد، یک سرباز توی سرم می‌زد و بیدارم می‌کرد.»

عبدالمنان خواهان اجرای عدالت است: «خواسته ما این است که آن‌هایی که به ما بد کردند، به دادگاه سپرده شوند. عدالت باید اجرا شود.»

عبدالمالک، ساکن شهر ترین‌کوت، مرکز ولایت اروزگان خواهان برگزاری دادگاه با حضور شهود افغان است: «ما محاکمه عادلانه می‌خواهیم. باید ما شهادت بدهیم. آن‌ها اینقدر قساوت کردند که دادگاه باید با حضور ما برگزار شود.»

مولوی نقیب‌الله، شهروند دیگری از ترین‌کوت اعتمادی به دستگاه قضایی استرالیا ندارد و می‌گوید:‌ «آن‌ها باید مطابق قانون محاکمه شوند. ولی همه‌اش دروغ است. هرگز چنین کاری نخواهند کرد. از خداوند متعال می‌خواهیم تا انتقام ما را از آن‌ها بگیرد و مجازاتشان کند.»

در سال ۲۰۱۷ یک رسانه استرالیایی برای اولین بار با استناد به مدارک محرمانه لو رفته، ماجرای کشتار شهروندان غیرمسلح و کودکان در افغانستان را برملا کرد. بنگاه خبررسانی استرالیا (ای‌بی‌سی) با انتشار این گزارش‌ها، رفتارهای غیرقانونی در نیروهای مسلح این کشور را زیر ذره‌بین قرار داد. با این حال این افشاگری برای این رسانه گران تمام شد: دو خبرنگار ای‌بی‌سی تا چند هفته پیش به جرم استفاده از اسنادمحرمانه افشا شده در معرض صدور حکم زندان بودند. با این حال و پس از تغییر شرایط، دادستانی استرالیا اعلام کرد که با وجود ارتکاب جرم، زندانی شدن این خبرنگاران برای «منافع عمومی» سودمند نیست.

متهمان بزرگ جنایات جنگی

روزنامه ایج (The Age) چاپ ملبورن ماه گذشته به نقل از ژنرال آنگوس کمپل، فرمانده ارتش استرالیا نوشت: «نظامیان این کشور، غیرنظامیان بدون سلاح و زندانیان را به قتل رسانده اند. در بعضی موارد حتی گلوی قربانیان را بریده اند و در بسیاری از موارد به این قتل‌های غیرقانونی افتخار هم کرده‌اند.»

بنجامین رابرت اسمیت، پرافتخارترین عضو نیروهای مسلح استرالیا در سال ۲۰۱۳ و در زمانی که فرماندهی نیروهای ویژه هوایی این کشور را ترک می‌کرد، از سوی همقطاران پیشینش به رفتار غیرقانونی با زندانیان و به‌ویژه قتل اسرا متهم شد. این فرمانده عالی‌رتبه که به پاس «خدمات» در افغانستان صلیب ویکتوریا و مدال شجاعت گرفته، این اتهامات را رد کرده است.

دفتر تحقیقات [قضایی] ویژه استرالیا پس از چهار سال پژوهش درباره ادعاها و شایعات ناظر به عملکرد غیرقانونی شماری از سربازان نیروهای ویژه هوایی این کشور در افغانستان در سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۶ تشکیل شد.

حدود ۳۹هزار نیروی نظامی استرالیایی در افغانستان حضور داشتند. ۴۱ نفر از اتباع این کشور در دو دهه گذشته در افغانستان کشته شدند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دست‌کم «هشت کشته» در پی حملات هوایی پاکستان به دو ولایت افغانستان؛ طالبان به نوار مرزی حمله کرد

چرا سربازان اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان گلوله‌های خود را می‌جوشاندند؟

۲۲امین سالگرد ترور احمد شاه مسعود؛ بدون استقرار نظام مشروع، مبارزه برای حقوق زنان موقتی است