Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

کشتار غیرنظامیان در نبردهای شمال اتیوپی؛ سازمان ملل خواستار تحقیق مستقل شد

نیروهای نظامی وفادار به دولت فدرال اتیوپی
نیروهای نظامی وفادار به دولت فدرال اتیوپی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عفو بین الملل در گزارش خود در خصوص قتل عام غیرنظامیان در شمال اتیوپی آورده است که هنوز امکان شناسایی عاملان اصلی کشتار میسر نیست اما شاهدان محلی انگشت اتهام را به سوی نیروهای وفادار به جبهه آزادی‌بخش مردم، جریان سیاسی حاکم بر منطقه تیگرای نشانه رفته‌اند.

آگهی

در پی شدت گرفتن نبردها میان نیروهای دولتی و معارضان حامی جبهه آزادیبخش مردم در شمال اتیوپی، سازمان ملل متحد خواستار تحقیق در باره کشتار شمار زیادی از غیرنظامیان در تیگرای شد.

فرانس پرس با انتشار گزارشی در این خصوص اعلام کرد که سازمان ملل متحد با طرح احتمال وقوع «جنایات جنگی» خواستار آن شده که تحقیق مستقلی در خصوص اخبار منتشر شده مبنی بر کشته شدن شمار زیادی غیرنظامی در جریان حملات اخیر نیروهای دولتی به منطقه تیگرای انجام شود.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد به نقل از خانم میشل باشله، رئیس این کمیسیون اعلام کرد: «برغم آنکه هنوز جزئیات کامل گزارش عفو بین المللی در خصوص «قتل عام» در مای‌کادرا واقع درجنوب غرب منطقه تیگرای تایید نشده اما سازمان ملل خواستار تحقیقات مستقل و کامل‌ در باره احتمال وقوع جنایات جنگی و اقدام به کشتار غیرنظامیان از سوی هر یک از طرفین نبردها در این منطقه شده است.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در ادامه تاکید کرده که اولویت اصلی فعلا متوقف کردن نبردها و جلوگیری از ارتکاب جنایات بیشتر است.

این نخستین بار پس از آغاز درگیری‌های قومی در اتیوپی از چهارم نوامبر گذشته است که رسانه‌ها و نهاد‌های حقوق بشری از کشته شدن شمار زیادی از غیرنظامیان در جریان درگیری‌های شمال این کشور خبر می‌دهند.

عفو بین الملل در گزارش خود در خصوص قتل عام غیرنظامیان در جنوب غرب تیگرای آورده است که هنوز امکان شناسایی دقیق عاملان اصلی این کشتار میسر نیست اما شاهدان محلی انگشت اتهام را به سوی نیروهای وفادار به جبهه آزادی‌بخش مردم، جریان سیاسی حاکم بر منطقه تیگرای نشانه می‌روند.

این در حالیست که اَبی احمد، نخست وزیر اتیوپی که نیروهای تحت امر او همچنان با معارضان قوم تیگرای در حال نبرد هستند نیز نیروهای وفادار به جبهه آزادی‌بخش مردم را به کشتار غیر نظامیان متهم کرده است.

نخست وزیر اتیوپی که پیش‌تر با انتشار بیانیه‌ای مدعی پیروزی در نبردهای غرب تیگرای شده بود روز جمعه در بیانیه‌‌‌ای دیگر از قتل عام غیرنظامیان توسط نیروهای اردوگاه رقیب سخن گفته است.

وی پیش از این نیز با متهم کردن نیروهای وفادار به قوم تیگرای به «وحشی‌گری» گفته بود که برخی از سربازان دولتی با بی رحمی تمام بر اثر شلیک گلوله به سر در حالی دست‌ها و پاهایشان بسته شده بود، کشته شده‌اند.

از سوی دیگر گاردین نیز در گزارشی اعلام کرده که صدها غیرنظامی طی نبردهای روزهای گذشته در منطقه تیگرای واقع در شمالی‌ترین نقطه از خاک اتیپوی با ضربات چاقو و قمه قتل عام شده‌اند.

عفو بین المللی نیز به نقل از شاهدان گزارش داده که شهر مای‌کادرا واقع در جنوب غرب تیگرای چهار روز پیش غارت شده و شمار زیادی از ساکنان آن با چاقو به قتل رسیده‌اند.

درگیری‌های اخیر در شمال اتیوپی در واقع نوعی جنگ قدرت میان دولت مرکزی و جبهه آزادیبخش مردم، جریان سیاسی حاکم بر تیگرای است که پیش‌تر قدرتمند‌ترین عضو دولت فدرال ائتلافی در این کشور محسوب می‌شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران تمام‌عیار انسانی در اتیوپی؛ سازمان ملل متحد هشدار داد

کامیون‌های حامل کمک‌های انسانی به غیرنظامیان فلسطینی از گذرگاه کرم‌شالوم وارد غزه می‌شوند

تکمیل اسکله شناور غزه؛ ارتش آمریکا: کمک‌های بشردوستانه در راه است