پادشاه عربستان: تهدیدهای ایران همچنان مهم‌ترین عامل نگرانی است

سلمان به عبدالعزیز، پادشاه عربستان
سلمان به عبدالعزیز، پادشاه عربستان   -  Copyright  AP Photo
نگارش از مسعود سالاری

ملک سلمان ایران را به حمایت از تروریسم و ​​دامن زدن به فرقه‌گرایی در منطقه متهم کرد و از جامعه جهانی خواست تا «راه حلی اساسی برای اطمینان از عدم دستیابی ایران به سلاح‌های کشتار جمعی» پیدا کند.

سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی در جریان سخنرانی سالانه‌اش در مراسم آغاز به کار هشتمین دوره مجلس شورای عربستان در روز پنجشنبه ۱۲ نوامبر (۲۲ آبان)، با انتقاد شدید از رقیب منطقه‌ای کشورش یعنی ایران، به تشریح تلاش‌های دولتش در مبارزه با کرونا و ثبات در عرضه نفت پرداخت.

پادشاه سعودی از ایران به عنوان «تهدید اصلی» در منطقه یاد کرد و گفت که این تهدیدها همچنان مایه «نگرانی» است.

بن عبدالعزیز در این مراسم که ولیعهد او محمد بن سلمان نیز حضور داشت، ایران را به حمایت از تروریسم و ​​دامن زدن به فرقه‌گرایی در منطقه متهم کرد و از جامعه جهانی خواست تا «راه حلی اساسی برای اطمینان از عدم دستیابی ایران به سلاح‌های کشتار جمعی» پیدا کند. وی گفت: «عربستان سعودی وجود خطر پروژه رژیم ایران برای منطقه را تأیید می‌کند.»

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

پادشاه ۸۲ ساله عربستان که از مهم‌ترین حامیان سیاست فشار حداکثری دونالد ترامپ بر ایران بوده است، در سخنرانی امروز خود به موضوع رابطه کشورش با دولت جدید ایالات متحده به رهبری جو بایدن اشاره‌ای نکرد.

او که کشورش به کمک متحدان دیگر در ائتلاف عربی درگیر جنگی خانمان‌سوز با حوثی‌های مورد حمایت ایران در یمن است، درباره این نبرد گفت: «ما پرتاب پهپادی بمب‌افکن و موشک‌های بالیستیک به دست شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران به سمت غیرنظامیان در عربستان را محکوم می‌کنیم.»

آقای ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود مانع تلاش کنگره برای پایان دادن به کمک‌های نظامی آمریکا در جنگ عربستان در یمن شد و در برابر انتقادات شدید جهانی به کشته شدن جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی به دست عوامل عربستان در اواخر سال ۲۰۱۸، از ولیعهد سعودی دفاع کرد.

یک روز پس از آن که بیشتر رهبران جهان پیروزی جو بایدن را تبریک گفتند و در حالی که دونالد ترامپ هنوز شکست خود در انتخابات را نپذیرفته است، پادشاه و ولیعهد عربستان نیز در پیام‌های جداگانه‌ای به بایدن تبریک گفته و بر «روابط عمیق تاریخی» موجود میان ریاض و واشنگتن تأکید کردند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

ملک سلمان در سخنان خود همچنین بر حمایت خود از یک کشور مستقل فلسطین با پایتختی قدس شرقی تأکید و در عین حال از اقدامات جاری با هدف پایان دادن به درگیری‌های چندین دهه میان فلسطین و اسرائیل نیز استقبال کرد.

مطالب مرتبط