دو شرکت داروسازی مدعی دستیابی به واکسن کرونا با کارایی ۹۰ درصد شدند

تزریق واکسن
تزریق واکسن Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«ما بر این باور هستیم که با گذشت بیش از هشت ماه از آغاز بدترین همه‌گیری جهانی در بیش از یک قرن اخیر اکنون گامی مهم برای جهان در راستای مبارزه با بیماری "کووید ۱۹" برداشته شده است.»

آگهی

شرکت های داروسازی «فایزر» و «بایون‌تک» روز دوشنبه اعلام کردند که کارایی واکسن تولیدی آنها برای بیماری «کووید ۱۹» در تحقیقات اولیه ۹۰ درصد بوده است.

بنا به اعلام این دو شرکت داروسازی میزان کارایی این واکسن با مقایسه تعداد مبتلایان در گروه کنترل با شمار افرادی که پس از تزریق واکسن به ویروس کرونا مبتلا شده اند به دست آمده است.

تحقیقات اولیه نشان می دهد که ایمنی در برابر ویروس کرونا هفت روز پس از دومین تزریق و ۲۸ روز پس از اولین تزریق ایجاد می شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در بیانیه مدیرعامل شرکت فایزر درباره واکسن تولیدی آمده است: «ما بر این باور هستیم که با گذشت بیش از هشت ماه از آغاز بدترین همه گیری جهانی در بیش از یک قرن اخیر اکنون گامی مهم برای جهان در راستای مبارزه با بیماری "کووید ۱۹" برداشته شده است.»

شرکت های «فایزر» و «بایون‌تک» اعلام کرده اند که ۵۰ میلیون نمونه از واکسن تولیدی خود را طی سال جاری میلادی در جهان عرضه خواهند کرد. به گفته این دو شرکت داروسازی در سال ۲۰۲۱ تا یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نمونه از واکسن تولیدی آنها در سطح جهان عرضه خواهد شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به انتشار خبر تولید واکسنی با کارایی «۹۰ درصدی» در برابر بیماری همه گیر «کووید ۱۹» در صفحه توئیتر خود نوشت: «ارزش سهام خیلی بالا رفته است. واکسن به زودی عرضه می شود. کارایی آن ۹۰ درصد گزارش شده است. خیلی خبر خوبی است.»

انتشار خبر دستیابی دو شرکت داروسازی به واکسنی با کارایی «۹۰ درصد» باعث شد تا ارزش سهام در بورس های اروپایی افزایش یابد. ارزش شاخص های اصلی سهام در بازارهای پاریس، فرانکفورت، لندن و میلان بیش از پنج درصد افزایش یافته است. بورس های اروپایی در ساعات اولیه معاملات روز دوشنبه نیز شاهد افزایش ارزش سهام به دنبال پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بودند.

از سوی دیگر بهای هر اونس طلا نیز به دنبال انتشار خبر دستیابی به واکسنی با کارایی «۹۰ درصدی» علیه کرونا با افت چهار درصدی به ۱۸۶۷ دلار رسید. به این ترتیب قیمت هر اونس طلا بیش از ۸۰ دلار کاهش یافته است. این در حالی است که بهای هر بشکه نفت سبک وست تگزاس اینترمیدیت نیز با رشد ۱۰ درصدی به ۴۰ دلار و ۹۲ سنت رسید. قیمت هر بشکه نفت خام برنت نیز با افزایش ۹ درصدی بیش از ۴۳ دلار معامله شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ یک گام دیگر به نامزدی ریاست جمهوری آمریکا از سوی جمهوری‌خواهان نزدیک‌ شد

نیروهای آمریکایی یک موشک زمین به هوای دیگر حوثی‌ها را منهدم کردند

بایدن از ارتش آمریکا خواست توزیع هوایی مواد غذایی و تدارکات بر فراز غزه را آغاز کند