Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سینما پارک کابل را جلوی چشمان صحرا کریمی، فیلمساز افغان تخریب کردند

تصویر از ویدیو
تصویر از ویدیو Copyright 1TVNewsAF
Copyright 1TVNewsAF
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

صحرا کریمی که از تخریب سینما شهر کابل شوکه شده، با چشمانی گریان جلوی دوربین‌ها ظاهر شده و می‌گوید: «ما کجای دنیا ایستاده‌ایم؟ فقط از یک ذهن ویران و مریض خرابی می‌آید. اولاد و عزیز ما تکه تکه می‌شوند اما شما لعنتی‌ها به یک ساختمان هم رحم نمی‌‌کنید. مگر یک ساختمان چه سنگینی سر شما داشت.»

گزارش از مریم شاهی، خبرنگار یورونیوز در افغانستان

آگهی

بعد از هفته‌ها اعتراض فرهنگ دوستان افغان در نهایت دوشنبه نهم نوامبر سینما پارک شهر نو کابل توسط شهرداری تخریب شد.

صحرا کریمی، فیلمساز و رئیس موسسه افغان فیلم امروز(دوشنبه) در اعتراض به این تصمیم معاونت اول ریاست جمهوری افغانستان اقدام به تحصن و اعتصاب در سینما پارک کرده بود.

او می‌گوید: «من را به زور از سینما بیرون آوردند. پلیس‌ها سر من حمله کردند. یکی چوب گرفت. یک زن پلیس آوردند و من را کشیدند. دیوار داشت خراب می‌شد. گفت تو اگر نیایی بیرون دیوار خراب می‌شود و عاقبت دیوار را خراب کردند. ما کجای دنیا ایستاده‌ایم؟! فقط از یک ذهن ویران و مریض خرابی می‌آید. اولاد و عزیز ما تکه تکه می‌شوند اما شما لعنتی‌ها به یک ساختمان هم رحم نمی‌‌کنید. مگر یک ساختمان چه سنگینی سر شما کرده بود؟»

خانم کریمی در حالی که مقابل دوربین خبرنگاران به گریه افتاده، می‌افزاید: «سینما پارک جزو هویت شهر کابل است. می‌فهمید یا نه؟ من دیر رسیدم. باید روز می‌آمدم. دودل بودم اما نتوانستم طاقت بیاورم. گفتم خارج از وقت کاری می‌آیم که نگویند از وظیفه‌ات سو استفاده کرده‌ای. من به عنوان یک شهروند آمدم. از شرم بمیرید که چنین کاری کردید.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

او همچنین به خبرنگاران توضیح داد که دو ماه پیش از این از مدیران وقت گرفته بود و پیشنهادها و طرح‌های مختلفی برای حفظ سینما شهر کابل به آنها ارایه کرده بود. برای نمونه‌ یکی پیشنهادهای خانم کریمی این بوده که سینما پارک را به «افغان فیلم» بسپارند تا آنها بتوانند برای مردم فیلم پخش کرده و فرهنگ سینما رفتن را در کابل احیا کنند.»

این فیلمساز افغان در برابر طرح‌ها و پیشنهادهایی که ارایه کرده بود چنین پاسخی دریافت کرده «بی بی جان پلان‌های زیادی داریم. بخش تجاری را فدای سینما کنیم.»

صحرا کریمی همچنین می‌گوید: «در هفته‌های گذشته در شبکه‌های اجتماعی هشتگ درست کردیم و همه نویسندگان و فیلم‌سازان خواسته‌شان این بود که این سینما خراب نشود. سینما پارک حافظه تاریخی این شهر است. هر شهری نیاز به ساختمان‌هایی دارد که هویت تاریخی آن را حفظ کند.»

خانم کریمی در نهایت می‌گوید: « وقتی تلاش‌هایمان در شبکه‌های اجتماعی به جایی نرسید، مجبور شدم تحصن کنم اما به فرمان امرالله صالح، رئیس پیشین امنیت افغانستان مرا از سینما بیرون کشیدند و جلوی چشمان من سینما را ویران کردند.»

سینما در افغانستان یک قرن قدمت دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افغانستان و پیروزی بایدن؛ خوشحالی در میان سوگ و امیدها برای فدرالی شدن افغانستان

دختر کارگر معدن زغال سنگ در افغانستان که رتبه یک کنکور شد: می‌خواهم پزشک شوم

پاسخ متخصصان به یک سوال: زنان در هر دهه از زندگی خود با چه چالش‌های سلامتی مواجه‌ می‌شوند؟