Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

افغانستان و پیروزی بایدن؛ خوشحالی در میان سوگ و امیدها برای فدرالی شدن افغانستان

بازار کابل
بازار کابل Copyright مریم شاهی
Copyright مریم شاهی
نگارش از مریم شاهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برای مردمی که پس از هر کشتار در خیابان‌های پایتخت افغانستان از خود می‌پرسند که چه وقت نوبت آن ها فرا می‌رسد، خبر پیروزی جو بایدن بارقه‌های امید را روشن کرده است. ریاست جمهوری بایدن چه تاثیری در افغانستان خواهد داشت؟ گزارش مریم شاهی را بخوانید.

آگهی

برای مردمی که پس از هر کشتار و انفجار در خیابان‌های پایتخت افغانستان از خود می پرسند که چه وقت نوبت آن ها فرا می‌رسد، خبر پیروزی جوبایدن نامزد حزب دموکرات آمریکا، بارقه‌های امید برای بسیاری از مردم افغانستان بوجود آورده است. بعد از انتشار این خبر، تعدادی از کاربران شبکه های اجتماعی افغانستان با طنز و شوخی گفتند که بالاخره دعای طالبان برای پیروزی ترامپ مستجاب نشد. اشاره کنایه امیز کاربران به این مساله بود که توافقنامه صلح آمریکا به رهبری ترامپ با طالبان منافعی برای این گروه داشته است. آزادی 5 هزار زندانی طالبان که به گفته معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان، این زندانیان دوباره به جبهه های جنگ علیه دولت افغانستان بازگشتند و قدرت نظامی طالبان را تقویت کرده اند، از جمله این منافع بود. افغانستان در روزهای اخیر روزهای خونباری را پشت سر گذاشته است.

صلحی بدون کشتار

ناصر، پدر دختری به نام ربابه است که سه سال پیش در حمله انتحاری در سر کلاس درس کشته شد، او برای گذران زندگی، نگهبانی یک ساختمان مسکونی را در کابل بر عهده دارد، ربابه یکی از دختران اوست ولی او فرزندان دیگری هم دارد که به مکتب/ مدرسه و دانشگاه می روند. او به یورونیوز می گوید: «درست است که ربابه ام را از دست دادم ولی حاضر نیستم، مانع تحصیل فرزندانم شوم. رئیس جمهور آمریکا هر که می خواهد باشد، صلح واقعی بیاورد نه اینکه از طرفی مذاکرات صلح باشد از طرف دیگر، فرزندان ما را در کلاس های درس بکشند.»

عده ای از شهروندان افغانستان می گویند که شکست ترامپ آن ها را امیدوار کرد که زلمی خلیل زاد به آمریکا برگردد و نتواند برای امدن طالبان در قدرت تصمیم بگیرد. با جدی شدن مذاکرات صلح طالبان و دولت افغانستان، خشونت ها و ناامنی در افغانستان شدت گرفته است. افکار عمومی افغانستان معتقدند که طالبان برای امتیازگیری بیشتر در مذاکرات دست به کشتار بیشتر می زنند.

عبدالحمید اعتمادی، دانشجوی دکتری (PHD) به یورونیوز می گوید: «من پیش بینی می کردم که بایدن برنده شود، بخاطر اینکه ترامپ مغایر با سیاست های کلی آمریکا عمل کرد. در عین حال که طالبان را مشروعیت جهانی داد و در این کار نقش خلیلزاد برجسته بود.»

امیدها برای فدرالی شدن افغانستان

در روزهای قبل و بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، عده ای از کاربران در شبکه های اجتماعی افغانستان آن بخش از سخنان بایدن را مورد توجه قرار دادند که در چند سال گذشته و در دوره معاونت ریاست جمهوری اعلام کرده بود که افغانستان هیچ گاه ملت نخواهد شد و بهتر است که افغانستان به شیوه فدرالی اداره شود. روز دوشنبه تعدادی از کاربران کارزاری برای فدرالی شدن افغاستان راه انداختند.

هارون معترف، یکی از شهروندان کابل در این باره در فیسبوکش نوشته است: «حالا که جو بایدن پیروز شد و با توجه به طرحی که او نسبت به افغانستان دارد، فرصت آن فرا رسیده که توجهش را بیشتر به آن متمرکز سازیم، بحث «ملت شدن» و «فدرالی شدن» افغانستان نه شوخی است و نه موضوع حاشیه ای، بلکه این موضوع باید در اولویت قرار گیرد.»

امین رضوانی نیز در این باره نوشته است: «امیدوارم چنین شود و هر منطقه یا ایالت طبق ارزش های خود زندگی کند، امارتی ها زیر پرچم طالبان و اسلام خودشان زندگی کنند و دیگران هم طبق آزادی، دموکراسی و مدنیت زندگی کنند. این اشتباه است که اقوام مترقی و آزادی خواه، امارت اسلامی را به راه خود بکشد یا بالعکس، این راه دهه ها امتحان شده و جواب نداده (است).»

مریم شاهی
افغانستانمریم شاهی

دادخواهی های زنان افغانستان

انتخاب یک معاون زن برای ریاست جمهوری آمریکا که از جامعه چند فرهنگی این کشور نمایندگی می کند، از جمله مواردی است که افکار عمومی افغانستان به آن توجه کرده است.

معصومه جعفری، روزنامه نگار در این باره به یورونیوز می گوید: «من دعا می کردم که بایدن رئیس جمهور شود، چون ترامپ سیاستمدار غیرنرمالی بود و شرایط زندگی مردم را در ایران و افغانستان سخت تر کرده بود. هر چند بایدن در مورد افغانستان (در دوره رقابت های انتخاباتی و بعد پیروزی) یک کلمه حرفی نزد، ولی اینکه معاونش را یک خانم تعیین کرده (است) احتمال دارد که (صدای) دادخواهی های زنان افغانستان بیشتر شنیده شود و یا حمایت ها از حقوق زنان بیشتر شود.»

در هفته ها و ماه های قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با جدی شدن مذاکرات صلح بین طالبان و دولت افغانستان، زنان فعال در عرصه های مختلف در افغانستان بارها نگرانی خود را از قربانی شدن حقوق زنان بر سر میز مذاکرات صلح با طالبان ابراز می کردند. همزمان با مذاکرات، اقدامات زن ستیزانه در جامعه افغانستان فرصت بروز و ظهوری بیشتری پیدا کرد. مواردی از خشونت های علنی علیه زنان در دانشگاه ها، خیابان و دیگر اماکن عمومی در افغانستان گزارش می شد. ترامپ به مذاکرات صلح با طالبان و رسیدن به یک توافق با این گروه را بعنوان برگ برنده خود در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می دانست.

خوش بینی در بازارهای افغانستان

بازاریان افغانستان می گویند که پیروزی جوبایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باعث بهبود وضع کار و بارشان شده است. صدیق یکی از بازاریان در شهر کابل به یورونیوز می گوید: «چند روزی است که برق نداریم و باید مندوی (بازار مرکزی) بروم، می بینم نه تنها تاجران بلکه دستفروشان هم از برنده شدن بایدن خوشحال هستند، می گویند بخیر بعد از این کار و بارمان خوب می شود. در دوره ترامپ، مالیات های سنگینی بر کالاهای چینی وضع کرده بود و در طول یکسال روز بروز قیمت کالاها افزایش داشت. از طرفی دستور ترامپ برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان باعث شده بود که تاجران در افغانستان سرمایه گذاری نکنند اما اکنون تاجرانی را که می شناسم و کار و بارشان را در افغانستان متوقف کرده بودند، دوباره فعالیت هایشان را از سر گرفتند.»

به‌گفته وی، برای بخش کوچکی از مردم افغانستان که به عنوان نیروی کار به ایران می روند، هم پیروزی بایدن خبر خوبی است. چون ارزش تومان ایران بالا می رود.

در این میان عده ای از مردم افغانستان باور دارند که انتخاب یک رئیس جمهور جدید در آمریکا تغییر چندانی در وضعیت جنگ و صلح در افغانستان نخواهد آورد، بخصوص اینکه در برنامه های اعلام شده بایدن در مبارزات انتخاباتی‌اش، سخنی از افغانستان به میان نیامد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سینما پارک کابل را جلوی چشمان صحرا کریمی، فیلمساز افغان تخریب کردند

سازمان ملل متحد: بیش از ۳۰۰ نفر در سیل ناگهانی افغانستان جان باختند

همراهی «مَحرم» برای زنان افغان؛ اجباری طالبانی که آنان را بسیار محروم و محدود می‌کند