تبریک مرکل به بایدن: آماده‌ایم تا با هم برای حل مشکلات جهان تلاش کنیم

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان
آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مرکل که خود نخستین زن صدر اعظم در تاریخ آلمان است، همچنین از این که برای نخستین بار در تاریخ آمریکا یک زن به سمت معاونت رئیس جمهوری رسیده، ابراز خرسندی کرد.

آگهی

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان گفت آماده است تا «در کنار آمریکا» و جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب این کشور برای حل «مشکلات جهانی» از جمله گرمایش زمین و همه‌گیری کرونا تلاش کند.

صدر اعظم آلمان که همواره روابط پیچیده و نه چندان گرمی با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا داشته، روز دوشنبه ۹ نوامبر (۱۸ آبان) در برابر خبرنگاران پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا را «به گرمی تبریک» گفت. آنگلا مرکل با یادآوری «تجربه» رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده در سیاست داخلی و خارجی گفت که او «آلمان و اروپا را خوب می‌شناسد».

دونالد ترامپ در طول صدارت چهار ساله خود هرگز به آلمان سفر نکرد.

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

مرکل که خود نخستین زن صدر اعظم در تاریخ آلمان است، همچنین از این که برای نخستین بار در تاریخ آمریکا یک زن به سمت معاونت رئیس جمهوری رسیده، ابراز خرسندی کرد. او گفت که کامالا هریس، معاون جو بادن «نمونه‌ای از ظرفیت‌های آمریکاست» و می‌تواند «منبع الهام برای بسیاری زنان دیگر» باشد.

آنگلا مرکل که از زمان آغاز صدارتش تا کنون به جز بایدن، دوران سه رئیس جمهوری آمریکا را دیده است، به خبرنگاران گفت: «دوستی بین کشورهای ما از ده‌ها پیش وجود داشته است و این گنجینه‌ای مشترک است.»

صدر اعظم آلمان تأکید کرد: «ما (با آمریکا) در ناتو هم‌پیمان هستیم و ارزش‌های مشترکی مبتنی بر کرامت انسانی، دموکراسی و حاکمیت قانون هم داریم.»

وی افزود: «برلین و واشینگتن باید در یک جبهه باشند و مشترکا در جهت رفع چالش‌های جهانی تلاش کنند، دوشادوش هم برای معضل همه‌گیری کرونا، دوشادوش هم برای مبارزه با گرمایش زمین و بیماری‌های ناشی از آن و دوشادوش هم برای مبارزه با تروریسم.»

آنگلا مرکل که کشورش تا پایان سال جاری میلادی ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، در مورد این همکاری‌ها همچنین گفت: «آلمانی‌ها و اروپایی‌ها می‌دانند که ما باید میزان همکاری خود با آمریکا را افزایش بدهیم. آمریکا متحد اصلی ماست و به حق از ما انتظار دارد که برای تأمین امنیت خودمان و برای دفاع از باورهایمان در جهان بیشتر تلاش کنیم.»

آلمان به طور سنتی پیوندهای نزدیکی با ایالات متحده دارد، اما دونالد ترامپ در طول سال‌های صدارت خود به کرات از سیاست برلین، به ویژه در مورد مشارکت آلمان در تأمین بودجه ناتو و تفاوت تراز تجاری دو کشور انتقاد کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کرملین: پوتین تا زمانیکه مراحل قانونی طی نشود به بایدن تبریک نمی‌گوید

نارضایتی جهانی از آمریکا در دوران ترامپ؛ آلمان محبوب‌ترین کشور قدرتمند شد

پروژه هوافضای آلمان؛ چطور می‌توان در عرض ۶۰ روز با خوابیدن روی تخت ۱۸ هزار یورو درآمد داشت؟