عملیات گسترده پلیس در ارتباط با حمله اتریش؛ رئیس آژانس منطقه‌ای ضد تروریسم وین برکنار شد

Matthias Schrader
Matthias Schrader Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در ادامۀ رسیدگی به پرونده حملۀ دوشنبه شبِ یک مهاجم مسلح در مرکز شهر وین، پایتخت اتریش به عابران که ۴ کشته و ۲۰ زخمی برجای گذاشت، مقامات این کشور از یوروش پلیس به خانۀ چهار فرد مظنون، برکناری رئیس آژانس منطقه‌ای ضد تروریسم وین و تعطیلی دو مسجد خبر دادند.

آگهی

در ادامۀ رسیدگی به پرونده حملۀ دوشنبه شبِ یک مهاجم مسلح در مرکز شهر وین، پایتخت اتریش به عابران که ۴ کشته و ۲۰ زخمی برجای گذاشت، مقامات این کشور از یوروش پلیس آلمان به خانۀ چهار فرد مظنون، برکناری رئیس آژانس منطقه‌ای ضد تروریسم وین و تعطیلی دو مسجد خبر دادند.

پلیس آلمان و نیروهای واحد ضدتروریسم این کشور روز جمعه به خانه و محل کار چهار مرد در شهرهای «کاسل» و «پينه برگ» در نزدیکی هامبورگ یورش بردند.

پلیس می‌گوید اگرچه این چهار نفر مظنون به مشارکت در تیراندازی دوشنبه شب نیستند اما شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه آنها با فرد مهاجم ارتباط داشتند.

هدف از این یورش‌ها، جمع آوری اسناد و مدارک بوده و کسی دستگیر نشده است.

بنا بر اعلام دادستان‌های فدرال آلمان، دو تن از این چهار نفر که در محل مورد تفتیش قرار گرفتند، تابستان امسال با مهاجم حملۀ وین ملاقات کرده‌اند.

مرد سوم از طریق اینترنت و بصورت آنلاین با او ارتباط داشته است و فرد چهارم نیز اگرچه بطور مستقیم با مهاجم تماسی نداشته اما با افرادی که او را می‌شناختند در ارتباط بوده است.

مقامات اتریش هویت مهاجم را که در جریان این حمله کشته شده، فردی ۲۰ ساله و مسلمان، دارای دو تابعیت از اتریش و مقدونیه شمالی اعلام کرده‌اند که پیش از این به دلیل تلاش برای پیوستن به داعش در سوریه، محکوم شده و درنهایت در دسامبر گذشته از زندان آزاد شده بود.

پس از این حمله نیز داعش با انتشار بیانیه‌ای مسئولیت آن را برعهده گرفت.

برکناری رئیس آژانس منطقه‌ای ضد تروریسم وین

کارل نهامر، وزیر کشور اتریش روز جمعه از برکناری چند مقام رسمی به دلیل اشتباهاتی که پیش از وقوع این حمله انجام داده بودند، خبر داد.

گفته می‌شود فرد مهاجم در ژوئیه گذشته تلاش داشته از فروشگاهی در براتیسلاوا، پایتخت اسلواکی اسلحه و مهمات تهیه کند که از سوی مقامات اسلواکی شناسایی و به مقامات اتریش گزارش می‌شود. اکنون دستگاه قضایی اتریش در حال تحقیق در این باره است که چرا پس از گزارشات مقامات اسلواکی، فرد مهاجم از سوی دستگاه امنیت اتریش تحت نظر گرفته نشده است؟

بر این اساس مقامات اتریش به دلیل آنچه «غفلت در توجه به نشانه‌هایی که باعث وقوع این حمله شده» از جمله ماجرای اسلواکی، رئیس آژانس منطقه‌ای ضد تروریسم وین را از سمت خود برکنار و چند مقام دیگر دخیل در تیم تحقیق را جابجا کرده‌اند.

کارل نهامر، وزیر کشور اتریش به خبرنگاران گفت: «از نظر ما، اشتباهات غیرقابل تحملی در تحقیقات انجام شده است.»

ادامه بازداشت‌ها در اتریش و سوئیس

پلیس اتریش تا کنون ۱۶ نفر را در ارتباط با این حمله بازداشت کرده است؛ چهار نفر از بازداشت شدگان سابقه محکومیت مرتبط با ترور و چند نفر دیگر نیز سابقه کیفری داشته‌اند.

کشور همسایه، سوئیس نیز اعلام کرد این هفته دو نفر را بازداشت کرده‌اند.

تعطیلی دو مسجد

مقامات اتریش همچنین اعلام کردند که دستور تعطیلی دو مسجد در شهر وین را که مهاجم به آنجا رفت و آمد داشت، صادر کرده‌اند. این دستور روز جمعه با مشارکت ۷۰ پلیس اجرا شد.

بنا بر اعلام سوزان راب، وزیر ادغام اتریش به نظر می‌رسد در این مساجد «زمینه پرورش ایدئولوژیهای خطرناک» در ذهن افراد فراهم بوده است.

او افزود: «می‌خواهم تأكید كنم كه این مبارزه علیه مسلمانان در اتریش نیست و همه ما در کنار هم می‌جنگیم. زیرا مسلمانان نیز در اتریش از سوی اسلام سیاسی و افراط گرایان تهدید می‌شوند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازداشت مرد آلمانی به اتهام برقراری ارتباط رادیویی غیرمجاز با خلبانان

کشته شدن دست‌کم ۷ نفر در پی حمله با چاقو داخل یک مرکز خرید در شهر سیدنی استرالیا

رای دادگاه آرژانتین: ایران مسئول حملات ۳۰ سال پیش به سفارت اسرائیل و مرکز یهودیان «آمیا» است