سوئد و دانمارک با طرح اتحادیه اروپا برای تعیین حداقل دستمزد کارگران مخالفند

AP Photo
AP Photo Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سوئد می‌گوید ترجیح می‌دهد تعیین حداقل دستمزد کارگران را به اتحادیه‌های کارگری و کارفرمایان بسپارد و با طرح کمیسون اروپا موافق نیست.

آگهی

اتحادیه اروپا در پی تصویب قانون جدیدی است که بر اساس آن تعیین «حداقل دستمزد برای کارگران» در کل اتحادیه در دستور کار کشورهای عضو قرار می‌گیرد.

حداقل دستمزد در این طرح البته عددی ثابت برای همه کشورهای عضو نخواهد بود بلکه هدف از طرح اطمینان پیدان کردن از این است یک کارگر، چه در بلغارستان و چه در لوکزامبورگ بتواند درآمد کافی برای زندگی خود داشته باشد.

سوئد و دانمارک مخالف این طرح کلی اتحادیه اروپا هستند و می‌گویند تعیین حداقل دستمزد وظیفه سیاستمداران نیست.

والدیس دومبروفسکی، معاون کمیسیون اتحادیه اروپا در این خصوص به یورونیوز می‌گوید: «تعیین حداقل دستمزد طرحی ضروری است که برای کارگران مفید خواهد بود. از زمان آغاز بحران مالی، افراد با درآمد پایین‌تر بیشترین آسیب را در این فضا متحمل شده‌اند.»

در طرح کمیسون اتحادیه اروپا قرار است پیشنهادی از سوی این کمیسون بر اساس محاسبات اقتصادی تهیه شود و سپس کشورهای عضو حداقل دستمزد برای کارگران را بر اساس هزینه‌های زندگی، قیمت مسکن و تولید داخلی داخلی هر کشور تعیین کنند.

این در حالیست که همه اعضای اتحادیه با این ایده موافق نیستند. سوئد و دانمارک از کشورهایی هستند که می‌گویند این کار باید به اتحادیه‌های کارگری سپرده شود.

هانس دالگرن وزیر امور اروپای این کشور به یورونیوز می‌گوید: «این اتحادیه‌های کارگری و کارفرمایان هستند که هر سال یا هر دو سال یکبار توافق‌هایی را برای تعیین حداقل دستمزد انجام می‌دهند و این روند تاکنون به خوبی عمل کرده است. در نتیجه ما موافق طرح پیشنهادی کمیسیون نیستیم.»

ممکن است سوئد علاقه‌ای به پیروی از این بخشنامه نداشته باشند اما برخی از کشورها به چنین دستورالعملی نیاز دارند در غیر این صورت کارگران به عنوان قشری آسیب‌پذیر همچنان مورد سواستفاده قرار می‌گیرند.

این نگاهی است که بسیاری از اتحادیه‌های کارگری دارند. کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری اروپا (ETUC) می‌گوید پیشنهاد کمیسیون اتحادیه اروپا باید با مذاکرات جمعی به یک قانون تبدیل شود. بنابراین کشورهای شرق اروپا نیز می‌توانند با گذشت زمان در این مسیر پیشرفت کنند.

استر لینچ معادن دبیرکل این کنفدراسیون در این خصوص می‌گوید: «کارگران در سراسر اتحادیه اروپا مثمر ثمر هستند. میزان تاثیرگذرای آنها در شرق و غرب تفاوتی نمی‌کند اما آنها در شرق سهم عادلانه خود را دریافت نمی‌کنند. بنابراین این طرح می‌تواند برای حق مذاکره جمعی مفید و ضروری باشد.»

قبل از اینکه بخشنامه جدید کمیسیون اتحادیه اروپا به قانون تبدیل شود کشورهای اتجادیه اروپا باید همه با هم در مورد آن توافق کنند. کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری اروپا امیدوار است این کار سریع‌تر انجام شود چرا که بر این باور است این تنها ابزار قانونی برای جلوگیری از سوء استفاده از کارگران در اروپا خواهد بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روز تاریخی سیاست سوئد؛ ثبت اولین رای عدم اعتماد به نخست وزیر برای گرانی اجاره بها

اسلواکی توافق مهاجرتی اتحادیه اروپا را اجرایی نمی‌کند

«حمله ایران به اسرائيل بر فعالیت ناوگان اتحادیه اروپا در دریای سرخ بی‌اثر بوده است»