مرد افغان به اتهام ربودن خبرنگار آمریکایی در منهتن دادگاهی می‌شود

دیوید رود
دیوید رود Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت دادگستری آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد این تبعه افغانستان در کیفرخواستی که علیه او نوشته شده، با ۶ مورد اتهامی روبروست.

آگهی

مقامات دادستانی آمریکا روز چهارشنبه ۲۸ اکتبر (۷ آبان/عقرب) علیه یک مرد افغان به نام «حاجی نجیب ‌الله» اعلام جرم کردند.

حاجی نجیب الله که ۴۲ ساله است، در اوکراین دستگیر شده و قرار است بعد از ظهر چهارشنبه به وقت محلی در دادگاه منهتن حاضر شود. حاجی نجیب الله فرمانده یک گروه آدم‌ربا بود که «دیوید رود»، خبرنگار پیشین نیویورک تایمز و خبرنگار کنونی روزنامه نیویورکر را ربوده و به مدت مدت بیش از هفت ماه در فاصله سال‌ها ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹ میلادی او را اسیر کرده بودند.

وزارت دادگستری آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد این تبعه افغانستان در کیفرخواستی که علیه او نوشته شده، با ۶ مورد اتهامی روبروست که عبارتند از توطئه برای گروگان‌گیری، آدم‌ربایی، توطئه برای آدم‌ربایی و دو مورد در اختیار داشتن سلاح جنگی خودکار.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رود و دو نفر دیگر شامل یک خبرنگار افغان به نام طاهر لودین و راننده آنها به نام اسدالله منگل در نوامبر ۲۰۰۸ در خارج از کابل ربوده شدند. این خبرنگار آمریکایی که در حال تحقیق برای نگارش کتابی در مورد تاریخ حضور نظامی آمریکا در افغانستان بود، برای مصاحبه با یکی از فرماندهان طالبان با خودرو به محل مصاحبه می‌رفت که گروهی از افراد مسلح خودرو را محاصره کرده و آنها را گروگان گرفتند.

آن گونه که در كيفرخواست هيئت منصفه دادگاه آمریکایی آمده، نجيب الله ویدیوهایی را از دیوید رود منتشر می‌کرد که خبرنگار اسیر آمریکایی در آن، در حالی که لوله تفنگ را رو به صورتش گرفته بودند، رو به دوربین التماس می‌کرد و کمک می‌خواست. بر اساس قوانین آمریکا، حکم نجیب الله در صورت محکومیت، حبس ابد خواهد بود.

آسوشیتدپرس
طاهر لودین، خبرنگار افغان که به همراه دیوید روهد ربوده شدآسوشیتدپرس

رود سرانجام در ژوئن ۲۰۰۹ در حالی که در مکانی در پاکستان اسیر شده بود، یک روز با بالا رفتن از دیوار حیاط موفق به فرار شد. او توانست خود را به یک پاسگاه نظامی پاکستان برساند و پس از آن به پایگاه نظامی ایالات متحده در بگرام افغانستان منتقل گردید. دو گروگان دیگر همراه خبرنگار آمریکایی نیز به همین شیوه و با بالا رفتن از دیوار محوطه فرار کردند.

دیوید رود که اكنون از سردبیران نیویوركر است، بعدها به کمک همسرش كریستن مولویهیل شرح اسارت، تلاش برای آزادی و فرارش را در كتابی به نام «یک طناب و یک دعا؛ داستان یک آدم‌ربایی» نوشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

امدادگر آمریکایی و روزنامه‌نگار فرانسوی ربوده‌شده در غرب آفریقا آزاد شدند

تیموتی ویکس پس از آزادی از دست طالبان: تنها با امید زنده ماندم

افغانستان سه زندانی ارشد طالبان را با دو استاد خارجی دانشگاه کابل مبادله می‌کند