Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

سوگند گزینه ترامپ به عنوان قاضی دیوان عالی آمریکا؛ ارتباط برت با سازمان مجاهدین خلق چه بود؟

ایمی کنی برت و دونالد ترامپ
ایمی کنی برت و دونالد ترامپ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سابقه ایمی کنی برت، قاضی جدید دیوان عالی آمریکا نشان می‌دهد که او در دوران وکالتش در یکی از پرونده‌های مرتبط با «سازمان مجاهدین خلق ایران» نقش‌آفرینی کرده است. اما ارتباط او با یکی از مهمترین گروه‌های مخالف حکومت ایران چه بود؟

آگهی

مجلس سنای آمریکا روز دوشنبه صلاحیت ایمی کنی برت، گزینه پیشنهادی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور برای عضویت در دیوان عالی را تائید کرد.

تائید صلاحیت ایمی کنی برت در مجلس سنا در حالی که تنها یک هفته به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده است برای دونالد ترامپ یک پیروزی محسوب می شود. او سومین قاضی محافظه کاری است که رئیس جمهوری آمریکا در چهار سال گذشته به عنوان عضو دیوان عالی منصوب کرده است.

به این ترتیب هم اکنون از ۹ قاضی دیوان عالی آمریکا یک سوم آنها منتخب دونالد ترامپ هستند. تائید صلاحیت ایمی کنی برت در مجلس سنا می تواند به بسیج رای دهندگان محافظه کار برای حمایت از دونالد ترامپ در رای گیری روز سوم نوامبر (۱۳ آبان) کمک کند.

اعضای مجلس سنای ایالات متحده با ۵۲ رای موافق در برابر ۴۸ رای مخالف به عضویت ایمی کنی برت در دیوان عالی ایالات متحده رای دادند. تنها یکی از سناتورهای جمهوریخواه به همراه همکاران دموکرات خود به عضویت ایمی کنی برت در دیوان عالی رای منفی داد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ایمی کنی برت، ۴۸ ساله جانشین روث بیدر گینزبرگ، قاضی مدافع حقوق زنان می شود که ماه گذشته بر اثر بیماری سرطان درگذشت. به این ترتیب دیوان عالی آمریکا از این پس شش عضو محافظه کار و سه عضو لیبرال خواهد داشت.

دونالد ترامپ شامگاه دوشنبه پس از تائید صلاحیت ایمی کنی برت در مجلس سنا در مراسم تحلیف او در کاخ سفید شرکت کرد.

عضویت ایمی کنی برت در دیوان عالی می تواند در صورت ارجاع شکایت های حقوقی مرتبط با انتخابات ریاست جمهوری به دیوان عالی به جمهوریخواهان کمک کند.

AP Photo
مراسم تحلیف ایمی کنی برت در کاخ‌سفیدAP Photo

برخی از اعضای جناح پیشروی حزب دموکرات به طور علنی خواستار افزایش تعداد کرسی های دیوان عالی آمریکا در صورت پیروزی جو بایدن، نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو شده اند. آنها بر این باور هستند که دونالد ترامپ و جمهوریخواهان با تائید صلاحیت ایمی کنی برت در آستانه انتخابات بدعت گذاری کرده اند.

جو بایدن اما تاکنون موضع مشخصی درباره افزایش تعداد کرسی های قضات دیوان عالی برای تغییر ترکیب آن اتخاذ نکرده است. او اخیرا اعلام کرد که در صورت پیروزی در انتخابات شورایی «فراجناحی» را مامور ارائه پیشنهاداتی برای اصلاح دیوان عالی آمریکا خواهد کرد.

قضات دیوان عالی آمریکا به طور مادام العمر عضو عالی ترین نهاد قضایی ایالات متحده می شوند. به این ترتیب تائید صلاحیت ایمی کنی برت به این معنا است که محافظه کاران برای حداقل یک یا حتی چند دهه آینده در این نهاد اکثریت خواهند داشت.

ارتباط قاضی جدید دیوان عالی آمریکا با «سازمان مجاهدین خلق» ایران چه بود؟

قاضی جدید دیوان عالی آمریکا یکی از پنج وکیلی بود که بین سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۲ میلادی وکالت «شورای ملی مقاومت ایران» وابسته به «سازمان مجاهدین خلق» را برعهده داشت. به گزارش واشنگتن پست گروه پنج نفره وکلای «شورای ملی مقاومت ایران» در آن زمان برای حذف این شورا از فهرست سازمان های تروریستی وزارت خارجه آمریکا تلاش می کردند.

استدلال وکلای «شورای ملی مقاومت ایران» در آن زمان این بود که این شورا هنگام معرفی سازمان مجاهدین خلق به عنوان یک سازمان تروریستی از سوی وزارت خارجه آمریکا صاحب دفتر و حساب بانکی در این کشور بوده است. از نظر وکلای مدافع «شورای ملی مقاومت ایران» به همین دلیل باید به وضعیت این شورا در روندی منصفانه رسیدگی می شد. دادگاه در آن زمان نظر وکلای مدافع «شورای ملی مقاومت ایران» را پذیرفت و به وزارت خارجه آمریکا دستور داد تا اطلاعاتی را که براساس آن «شورای ملی مقاومت ایران» در فهرست سازمان های تروریستی قرار گرفته است منتشر کند و به این شورا اجازه پاسخگویی در روند بررسی وضعیت آن (تروریستی بودن یا نبودن) بدهد.

آمریکا در نهایت در سال ۲۰۱۲میلادی سازمان مجاهدین خلق را از فهرست سازمان های تروریستی خارج کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کتانجی براون جکسون نخستین قاضی زن سیاه‌پوست دیوان عالی آمریکا شد

سایۀ سنگین مرگ قاضی روث گینزبرگ بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

جانسون به جای جکسون؛ ترامپ موقع مسخره کردن حواس‌پرتی بایدن دچار فراموشی شد