فرانسه به شهروندانش در کشورهای اسلامی هشدار داد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
واکنش به اظهارات رئیس جمهور فرانسه
واکنش به اظهارات رئیس جمهور فرانسه   -   کپی رایت  AP Photo

فرانسه روز سه شنبه از شهروندانش که در کشورهای اسلامی ساکن هستند یا به این کشورها سفر می‌کنند خواست تا اقدام‌های احتیاطی بیشتری اتخاذ کنند.

وزارت خارجه فرانسه در پی برگزاری تجمع هایی که در اعتراض به حمایت رئیس جمهور فرانسه از انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام برگزار می‌شود، با صدور اطلاعیه‌ای از فرانسوی‌ها خواست تا از محل‌های تجمع‌های اعتراضی مسلمانان دوری کرده و از توصیه‌های سفارتخانه‌های فرانسه در کشورهای اسلامی پیروی کنند.

انتشار کاریکاتورهایی از پیامبر اسلام در نشریه «شارلی ابدو» و حمایت رئیس جمهور فرانسه از انتشار این کاریکاتورها در دو هفته گذشته با واکنش مسلمانان در سراسر جهان همراه شده است.

در بیانیه وزارت خارجه فرانسه از شهروندان این کشور که در اندونزی، بنگلادش، عراق و موریتانی هستند خواسته شده است تا محتاط باشند. سفارت فرانسه در آنکارا نیز توصیه مشابهی به فرانسوی‌های حاضر در ترکیه کرده است.

پارلمان پاکستان روز دوشنبه از دولت این کشور خواست تا سفیر خود را در اعتراض به مواضع دولتمردان فرانسه از پاریس فرابخواند. پاریس نیز در اعتراض به سخنان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه سفیر خود را از آنکارا فراخوانده است.

ژرار درمنن، وزیر کشور فرانسه کشورهای ترکیه و پاکستان را به دخالت در امور داخلی کشورش متهم کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید