نامزد انتخابات ریاست جمهوری مولداوی: دولت در انتخابات قصد تقلب دارد

مایا ساندو
مایا ساندو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکشنبه آینده شهروندان مولداوی برای انتخاب ریاست جمهوری جدید این کشور بپای صندوق های رای می روند. یورونیوز با بخت اصلی پیروزی در این انتخابات، مایا ساندو، گفتگوکرد.

آگهی

شهروندان مولداوی پنج روز دیگر، اول نوامبر، پای صندوق های رای می روند تا رئیس جمهوری آینده این کشور را انتخاب کنند.

رقابت اصلی بین ایگور دودون، رئیس جمهوری کنونی و حامی روسیه و مایا ساندو، نخست وزیر پیشین و رهبر حزب «عمل و اتحاد» است.

خانم ساندو در گفتگو با یورونیوز تاکید کرد که انتخابات پیش رو بسیار مهم است و کمک خواهد کرد که مولداوی از سیطره روسیه رهایی پیدا کند.

مایا ساندو می گوید: «مولداوی بر سر یک چهارراه (دوراهی) است. یا به یک دولت عملگرا با رهبری شایسته و یا به یک کشور شکست خورده تبدیل می شود.»

مایا ساندو در ادامه اظهارات خود می گوید: « دولت عملگرا به معنای دولتی است که جلوی فساد را می گیرد و باعث تشویق مشاغل و تجارت می شود. ما به رئيس جمهوري نياز داريم كه از منافع ملي مولداوي دفاع كند، صرف نظر از اينكه اين در رابطه با روسیه و یا کشورهای دیگر باشد.»

یکی از شعارهای کارزار انتخاباتی حزب عمل و اتحاد، ایگور دودون را دزدی توصیف می کند که خواهان تقلب در انتخابات است.

مایا ساندو می گوید: « ایگور دودون تلاش خواهد کرد در انتخابات تقلب کند. برای همین چنین شعاری را برای کارزار انتخاباتی انتخاب کردیم تا او را از این کار منع کنیم. اما اگر بخواهد برنامه خود را پیش ببرد، به او هشدار می دهیم که مردم به خیابان می آیند، این چیزی است که مردم به ما می گویند.»

در آخرین انتخابات ریاست جمهوری مولداوی که بین همین دو رقیب کنونی چهار سال پیش برگزار شد، ایگور دودن با کسب ۵۲ درصد آرا خانم ساندو را شکست داد. امروز اما اغلب نظرسنجی ها نشان از پیروزی مایا ساندو دارد.

مولداوی که پس از فروپاشی شوروی به استقلال رسید یکی از فقیرترین کشورها در قاره اروپا است. ایگور دودون هم در این کارزار به شهروندان و هواداران خود قول داده است در صورت انتخاب مجدد تمام انرژی و توان خود را صرف اصلاح زیرساخت های کشور خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

میلیون ها دلار کمک اتحادیه اروپا به مولداوی

بحران مولداوی و اهمیت آن بر معادلات سیاسی اروپا

بخت اول نخست وزیری مولداوی: اروپا برای نجات دموکراسی در کشور ما دخالت کند