جنگ قره‌باغ؛ آتش‌بس با میانجیگری آمریکا هم شکست

درگیری در منطقه ناگورنو قره‌باغ
درگیری در منطقه ناگورنو قره‌باغ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات جمهوری آذربایجان و ارمنستان روز یکشنبه در واشنگتن بر سر برقراری آتش‌بس به توافق دست یافته بودند.

آگهی

ارمنستان و جمهوری آذربایجان روز دوشنبه یکدیگر را مسئول نقض آتش بس و تداوم درگیری ها بر سر کنترل منطقه ناگورنو قره باغ معرفی کردند.

آتش بس «بشردوستانه» بین ارتش جمهوری آذربایجان و نیروهای ارمنستان قرار بود از ساعت هشت صبح دوشنبه به وقت محلی اجرا شود. این در حالی است که باکو و ایروان بلافاصله پس از موعد اجرای آتش بس از نقض آن از سوی طرف مقابل سخن گفتند.

 وزارت خارجه آذربایجان نیروهای ارمنستان را متهم کرد که شهر ترتر و روستاهای اطراف آن را هدف گرفته اند. این وزارتخانه تاکید کرد که ارتش آذربایجان به توافق آتش بس پایبند بوده است.

در مقابل نیروهای جمهوری خودخوانده قره باغ از آتش توپخانه ای ارتش آذربایجان علیه مواضع خود سخن گفتند. آنها نیز مانند طرف مقابل تاکید کرده اند که به مفاد توافق آتش بس پایبند بوده اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مقامات جمهوری آذربایجان و ارمنستان روز یکشنبه در واشنگتن بر سر برقراری آتش بس به توافق دست یافته بودند. این سومین توافق دو طرف برای برقراری آتش بس طی هفته های اخیر بود. آمریکا در حالی در مناقشه قره باغ میانجیگری کرد که کمتر از ۱۰ روز به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده باقی مانده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا وعده داده بود که این مناقشه را «حل» خواهد کرد. او گفته بود که «حل» مناقشه بین باکو و ایروان «آسان» خواهد بود.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان اولین بار روز ۱۰ اکتبر (۲۶ مهر) در مسکو برای برقراری آتش بس توافق کردند. دو طرف یک هفته بعد پس از شکست اولین توافق آتش بس بار دیگر بر سر توقف درگیری ها به توافق رسیدند اما دومین توافق آتش بس هم در عمل اجرا نشد.

هر چند یکشنبه شب ساکنان شهر استپاناکرت (خان کندی) شب آرامی را سپری کردند اما تنها ۱۰ دقیقه پیش از زمان آغاز آتش بس صدای انفجار در این شهر شنیده شد.

دور جدید درگیری ها بر سر منطقه ناگورنو قره باغ از روز ۲۷ سپتامبر (ششم مهر) آغاز شده است. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز پنجشنبه گفته بود که نزدیک به پنج هزار نفر تاکنون در دور جدید درگیری ها بین ارمنستان و آذربایجان کشته اند. این رقم بسیار بیشتر از آماری است که دو طرف مناقشه اعلام کرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

باکو: عراقچی با تبریک پیروزی‌های ارتش آذربایجان به شهدا ادای احترام کرد

نگاهی به انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری آذربایجان؛ علی‌اف در صدد بهره‌برداری از «پیروزی» در قره‌باغ

جمهوری آذربایجان دو دیپلمات فرانسوی را اخراج کرد