نتایج تحقیق تازه؛ دانشمندان سن اوج کارایی مغز را کشف کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
عملکرد مغز انسان
عملکرد مغز انسان   -  Copyright  AP Photo

تیمی مرکب از سه موسسه دانشگاهی در اروپا طی تحقیقی سن اوج کارآیی مغز را دریافته‌اند. بنابر نتایج این پژوهش، توانایی‌‌های رفتاری مغز انسان در ۳۵ سالگی به اوج خود می‌رسد و سپس از سن ۴۵ سالگی افت می‌کند.

دانشمندان از سه موسسه پلی‌تکنیک پاریس، دانشگاه اراسموس روتردام و دانشگاه ماکسیمیلانس مونیخ در این تحقیق برای دریافتن سن بهینه مغز عملکرد ۲۴ هزار شطرنج‌باز حرفه‌ای را در ۱۲۵ سال (از ۱۸۹۰ تا ۲۰۱۴) مورد بررسی قرار دادند.

در این روش جدید پژوهشگران با کمک محاسبات کامپیوتری، بر حرکات شطرنج‌بازان تمرکز کردند. به این معنی که عملکرد بازیکنان حرفه‌ای را در طول بازی زیر نظر گرفتند و هر حرکت آنان را با حرکتی که کامپیوتر می‌گفت بهترین حرکت موجود است مقایسه کردند. سپس این عملکرد را در طول سالیان فعالیت ورزشکار مورد تحلیل قرار دادند.

یافته‌ها نشان می‌داد کارایی مغزی اغلب ورزشکاران تا سن ۲۰ سالگی به سرعت رشد می‌کند، سپس روند رشد آهسته می‌شود تا سرانجام در ۳۵ سالگی به اوج کارآیی می‌رسد.

محققان می‌گویند بیشتر شطرنج‌بازان توانسته‌اند کارآیی مغزی حداکثری خود را برای یک بازه زمانی ده‌ساله حفظ کنند، اما پس از ۴۵ سالگی این توانایی به تدریج رو به زوال گذاشته است.

پیشتر تحقیقات نشان داده بود که مهارت‌های شناختی در اکثر افراد از حدود میانسالی شروع به کاهش می‌کند و این روند در بقیه عمر فرد ادامه می‌یابد.

نتایج پژوهش جدید در نشریه «آکادمی ملی علوم» آمریکا منتشر شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید