Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پیروزی احتمالی نامزد سوسیالیست‌ها در انتخابات ریاست جمهوری بولیوی

پیروزی نامزد جناج چپ در انتخابات ریاست جمهوری بولیوی
پیروزی نامزد جناج چپ در انتخابات ریاست جمهوری بولیوی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتایج انتخابات بولیوی نشان می‌دهد که جناح چپ و شخص اوو مورالس که پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری به دنبال اعتراض مخالفان از سمت خود استفعا داد برغم تلاش‌های دولت موقت این کشور به ریاست خانم جنینه آنیس همچنان از پایگاهی قوی در میان مردم برخوردار هستند.

آگهی

نظرسنجی‌های پای صندوق‌های رای انتخابات ریاست جمهوری بولیوی نشان می دهد که لوئیس آرسهِ نامزد جناح چپ و از نزدیکان اوو مورالسِ، رئیس جمهوری سابق با کسب بیش از ۵۲ درصد آرا پیروز انتخابات شده است.

رسانه‌های محلی با استناد به این نظرسنجی‌ها ضمن اعلام این خبر تصریح کردند که آقای آرسِه پیروز قطعی انتخابات ریاست جمهوری است و رای گیری به دور دوم کشیده نخواهد شد.

بر اساس این گزارش، لوئیس آرسِه، وزیر اقتصاد کابینه اوو مورالس هم اکنون بیش از ۲۰ امتیاز از کارلوس مِسا، رئیس جمهوری اسبق این کشور و رهبر حزب جامعه مدنی پیش است.

آقای مِسا که در انتخابات قبلی ریاست جمهوری بولیوی نیز رقیب اصلی اوو مورالس به شمار می‌آمد به موجب نتایج آخرین نظرسنجی‌های انجام شده در پای صندوق‌های رای تنها ۳۱.۵ درصد آرا را به خود اختصاص داده است.

بدین ترتیب با تایید رسمی نتایج این نظرسنجی، تنها یک سال پس از استعفای اوو مورالس که از سوی مخالفان به تقلب در انتخابات پیشین متهم شده بود، شاهد بازگشت جناح چپ و یکی از چهره‌های شناخته شده از حزب «جنبش به سوی سوسیالیسم» خواهیم بود.

پیروز انتخابات ریاست جمهوری بولیوی پس از اعلام نتایح اولیه که از برتری قاطع وی حکایت داشت در نخستین واکنش گفت که «بولیوی بار دیگر به دموکراسی گره خورده است.»

آقای آرسِه که در حضور خبرنگاران سخن می‌گفت در ادامه تاکید کرد: «ما برای همه مردم بولیوی کار خواهیم کرد و یک دولت وحدت ملی تشکیل خواهیم داد.»

نتایج اولیه انتخابات بولیوی نشان می‌دهد که جناح چپ و شخص اوو مورالس که پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری به دنبال اعتراض مخالفان از سمت خود استفعا داد برغم تلاش‌های دولت موقت این کشور به ریاست خانم جنینه آنیس همچنان از پایگاهی قوی در میان مردم برخوردارند.

اعتراض‌ها به عملکرد دولت موقت بولیوی که منتقدان آن‌را دولتی حاصل کودتا می‌دانند، سبب شد تا رئیس دولت از نامزدی در انتخابات صرف نظر کند.

دولت موقت سرانجام تحت فشار معترضان پس از وقفه‌ای که به بهانه بیماری کووید۱۹ صورت گرفت در نهایت راضی به برپایی انتخابات شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئيس‌جمهوری بولیوی چند روز پس از همتای برزیلی خود به کرونا مبتلا شد

بولیوی؛ راهپیمایی مسالمت‌آمیز در اعتراض به خشونت‌های جنسی علیه زنان

بولیوی پس از مورالس؛ تاریخ انتخابات جدید مشخص شد