تظاهرات ضد دولتی در بلغارستان وارد صدمین روز شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
AP Photo
AP Photo   -  کپی رایت  AP Photo

صدها نفر از مردم بلغارستان برای صدمین روز پیاپی در اعتراضات ضد دولتی به خیابان‌ها آمدند و خواهان استعفای بویکو بوریسف، نخست وزیر و ایوان گشف، دادستان کل، شدند.

مردم خشمگین در اعتراضات خود از فساد عمیق و ریشه‌دار و همچنین تنزل حکومت قانون در کشور خود ابراز بیزاری می‌کنند. معترضان می‌گویند این نخست‌وزیر و دادستان کل همراه با طبقه‌ای از افراد فاسد در حال غارت منابع کشور هستند. آقای بوریسف از سال ۲۰۰۹ میلادی در راس سه دولت متوالی حضور داشته و قدرت را در بلغارستان در اختیار دارد.

معترضان همچنین خواهان تغییر برنامه زمانی تعیین شده برای برگزاری انتخابات پارلمانی در این کشور که قرار است در ماه مارس ۲۰۲۱ برگزار شود، هستند. مخالفان نخست وزیر می‌گویند بوریسف باید هرچه سریعتر استعفا دهد و انتخابات زودهنگام برگزار شود.

این اعتراضات که از روز ۹ ماه ژوئیه آغاز شد در صد روز اخیر ادامه داشته است. در واکنش به تظاهرات مردمی، بوریسف، اصلاحاتی را در قانون اساسی پیشنهاد داد که مردم معترض آن ‌را تلاشی برای استمرار حضور او در قدرت ارزیابی کردند. 

تظاهرات در ماه‌های اخیر، عموما مسالمت آمیز بوده و تنها مواردی از درگیری پلیس با معترضین گزارش شده است. سازمان نظارت بر امور شفافیت بین‌الملل در گزارش‌های خود، بلغارستان را به عنوان فاسدترین عضو در میان ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا معرفی کرده است.

بلغارستان یکی از فقیرترین اقتصادهای اروپا است و فساد اقتصادی اصلی‌ترین دلیل این امر گزارش شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید