Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

طالبان: فرمانده کفتر که فریب خورده بود همراه با افرادش به ما پیوست

فرمانده کفتر
فرمانده کفتر Copyright یورونیوز
Copyright یورونیوز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در توییتر مدعی شد که یک فرمانده زن در ولسوالی نهرین ولایت بغلان که به «فرمانده کفتر» معروف است، به این گروه پیوسته است.

آگهی

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در توییتر مدعی شد که یک فرمانده زن در ولسوالی نهرین ولایت بغلان که به «فرمانده کفتر» معروف است، به این گروه پیوسته است.

وی در توییت خود که پنجشنبه ۱۵ اکتبر منتشر کرده، گفته است: «آن قومندان زن بنام (کفتر) که از سوی دشمن فریب داده شده بود و ظاهرا در مقابل مجاهدین امارت اسلامی استاده بود، همراه با افراد و اسلحه خود به مجاهدین پیوست. مسئولین دعوت و ارشاد از آنها استقبال کردند.»

بی‌بی عایشه مشهور به «فرمانده کفتر» نخستین زنی بود که سلاح به دست گرفت و با نیروهای شوروی جنگید. ارتش سرخ شوروی در ۲۷ دسامبر ۱۹۷۹ – ۶ جدی/دی ماه ۱۳۵۸ به افغانستان یورش برد. وی سپس برای محافظت از منطقه‌اش با طالبان در جنگ بود.

مذاکرات بین دولت افغانستان و طالبان با اختلاف پیش می‌رود

همزمان گفت‌وگوهای صلح بین نمایندگان دولت افغانستان و نمایندگان طالبان در دوحه در جریان است و در نشست عمومی این دو گروه که روز چهارشنبه ۲۳ میزان/مهر آغاز شد، دو طرف توافق کردند تا راه‌حلی برای برطرف کردن موارد اختلاف پیدا کنند.

طبق گزارش رسانه‌های افغانستان اختلاف‌ها همچنان بر سر مبنای گفت‌وگوها باقی مانده است.

مذاکرات دو طرف در حالی انجام شد که در بسیاری از ولایت‌های افغانستان درگیری بین نیروهای طالبان و نیروهای دولت افغانستان در جریان است.

از سوی دیگر زلمی خلیل زاد، نماینده آمریکا در امور افغانستان روز پنجشنبه در توییتی اعلام کرد که واشنگتن با گروه طالبان برای کاهش تلفات جانی ناشی از خشونت ها در این کشور به توافق رسیده است.

مذاکرات صلح میان نمایندگان دولت افغانستان و مذاکره کنندگان طالبان از دوازده سپتامبر گذشته در پایتخت قطر آغاز شده است اما روند این مذاکرات به دلیل اختلاف‌های بنیادین با مشکلات روبرو شده است. گروه طالبان پیش از این، در فوریه گذشته با آمریکا توافق‌نامه صلح را امضا کرده بود.

بنا به این توافق گروه طالبان متعهد شد که در ازای خروج نظامیان آمریکا از افغانستان دیگر به گروه‌های «تروریستی» اجازه فعالیت در قلمرو تحت حاکمیت خود را ندهد و مذاکرات صلح با دولت افغانستان را آغاز کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طالبان در سفارت ایران؛ سفیر از «جنبش طالبان» گفت، برخی مزارشریف را یادآور شدند

واکنش طالبان به پیروزی بایدن: به توافق بر سر خروج نظامیان آمریکا پایبند باشید

زنان عضو تیم مذاکره کننده کابل با طالبان چه کسانی هستند؟