نخستین سامانه خدمات فرودگاهی با تشخیص چهره در لیون راه‌اندازی شد

سامانه فرودگاهی تشخیص چهره مونا
سامانه فرودگاهی تشخیص چهره مونا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با استفاده از این سامانه، مسافران فقط با بارگیری اپلیکیشن آن در تلفن‌های هوشمند خود قادر خواهند بود از مزایای آن به صورت رایگان استفاده کنند.

آگهی

نخستین سامانه استفاده از خدمات فرودگاهی با تشخیص چهره برای یک دوره آزمایشی در فرودگاه «سنت اگزوپری» لیون فرانسه راه‌اندازی شد.

سامانه جدید که «مونا» نام دارد با استفاده از تشخیص چهره برای مسافران به آنها اجازه می‌دهد بدون تماس فیزیکی از نقاط مختلف بازرسی امنیتی و کنترلی فرودگاه عبور کنند. این سامانه به سفارش شرکت خدمات فرودگاهی «ونسی» فرانسه ساخته شده که مدیریت خدمات فرودگاه بین المللی لیون و ۴۵ فرودگاه دیگر جهان را بر عهده دارد.

نیکلا نوتبائر، مدیر عامل ونسی در مراسم افتتاح این پروژه گفت: «فرودگاه‌های تحت مدیریت ونسی با سامانه مونا برای نخستین بار در جهان بعد جدیدی از خدمات فرودگاهی را تجربه می‌کنند. با این سامانه فناوری بدون تماس اهمیت فزاینده‌ای پیدا می‌کند زیرا شخصی‌سازی فناوری در حال تبدیل شدن به یک قاعده است.»

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

به این ترتیب ونسی با سامانه جدید مونا، بدل به نخستین اپراتور فرودگاهی جهان می‌شود که سفر مستقیم از خانه تا درون هواپیما را بدون تماس فیزیکی و تنها با به کارگیری مؤلفه‌های بیومتریک میسر می‌کند. با استفاده از این سامانه، مسافران فقط با بارگیری اپلیکیشن آن در تلفن‌های هوشمند خود قادر خواهند بود از مزایای آن به صورت رایگان استفاده کرده و فقط با نشان دادن چهره خود از بازرسی‌های مختلف فرودگاه عبور کنند.

علاوه بر این ، مونا به مشتریان خود امکان دستیابی به اطلاعات پروازها و موارد مشابه را در زمان واقعی ارائه می‌دهد. شرکت ونسی در مورد حفظ حقوق مسافران و امنیت داده‌های خصوصی آنان در مونا، با انتشار بیانیه‌ای به مشتریان خود اطمینان داده که تمامی معیارهای توصیه شده در آئین‌نامه آژانس حفاظت از داده‌های فرانسه را برای سامانه جدید به کار گرفته است.

در حال حاضر، سامانه جدید خدمات خود را تنها برای مسافران شرکت‌های هواپیمایی پرتغال و «ترانسویا» در فرودگاه سنت اگزوپری لیون ارائه می‌دهد و برای یک دوره آزمایشی یک ساله راه‌اندازی شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش ایران به توصیه اروپا: برای امنیت پروازها اطمینان داده‌ایم

اپلیکیشن‌ها در دوبی؛ از پمپ‌ بنزین سیّار تا خدمات فرودگاهی در خانه

نخستین کاربرد سامانه چهره‌نگاری برای حضور و غیاب دانش‌آموزان