Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

وزیر دفاع پیشین مکزیک به اتهام قاچاق مواد مخدر در لس آنجلس بازداشت شد

سالوادور سی‌ینفوئگوس، وزیر دفاع پیشین مکزیک
سالوادور سی‌ینفوئگوس، وزیر دفاع پیشین مکزیک Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از زمان دستگیری یک مقام ارشد امنیتی دیگر مکزیک در سال ۲۰۱۹ در تگزاس، او بالاترین مقام کابینه سابق مکزیک است که به اتهام قاچاق در آمریکا دستگیر می‌شود.

آگهی

سالوادور سی‌ینفوئگوس، وزیر دفاع پیشین مکزیک که به مدت شش سال سمت فرماندهی کل نیروهای مسلح این کشور را در دوران ریاست جمهوری انریکه پنیا نیتو بر عهده داشت، به اتهام قاچاق مواد مخدر و پولشویی در فرودگاه بین المللی لس آنجلس بازداشت شد.

این خبر را منابع آمریکایی و مکزیکی روز پنجشنبه ۱۵ اکتبر (۲۴ مهر) اعلام کردند. خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از دو فرد مطلع از این رویداد که خواستند نام‌شان فاش نشود، نوشت که سیان فوئگوس با حکم اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا به بازداشتگاه منتقل شده است. یکی از این افراد گفته است که این حکم در پیوند با اتهام وزیر پیشین مکزیکی به دست داشتن در قاچاق مواد مخدر و نیز اتهامات مربوط به پولشویی بوده است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

اداره مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده آمریکا هنوز در این زمینه اظهار نظری نکرده است، اما مارسلو ابرارد، وزیر امور خارجه مکزیک، در حساب توئیتر خود نوشت كه كریستوفر لاندائو، سفیر آمریكا در مکزیکوسیتی وی را از دستگیری ژنرال بازنشسته مکزیکی مطلع كرده و گفته که سی‌ینفوئگوس حق دریافت كمك كنسولی را دارد.

سیانفوئگوس ظاهرا هنگامی که به همراه خانواده‌اش وارد فرودگاه لس آنجلس شد، دستگیر شده است. اعضای خانواده وی آزاد شدند و خود او را به بازداشتگاه متروپولیتن بردند.

ژنرال سالوادور سی‌ینفوئگوس از سال ۲-۱۲ تا ۲۰۱۸ وزیر دفاع مکزیک بود. از زمان دستگیری یک مقام ارشد امنیتی دیگر مکزیک در سال ۲۰۱۹ در تگزاس، او بالاترین مقام کابینه سابق مکزیک است که به اتهام قاچاق در آمریکا دستگیر می‌شود. آن مقام، گارسیا لونا نام دارد که در زمان رئیس جمهور پیشین مکزیک، فیلیپه کالدرون خدمت می‌کرد، در دادگاه اتهام قاچاق مواد مخدر را نپذیرفت.

وزارت دفاع مکزیک هنوز به بازداشت سیانفوئگوس ۷۲ ساله واکنشی نشان نداده است. کابینه پیشین مکزیک به فساد معروف است و تا کنون چند نفر از آعضا آن به فساد متهم شده‌اند. اما نیروهای مسلح و ارتش از معدود نهادهای عمومی مکزیک در آن دوره بود که کمتر به فساد آلوده شده بودند. آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهور فعلی مکزیک قول داده است که به موضوع فساد و قانون شکنی در دولت‌های گذشته رسیدگی کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماه‌های خونین پیش از انتخابات در مکزیک؛ ده‌ها سیاستمدار ترور شدند

معتادی که در نقش مامور قلابی اطلاعات محرمانه پلیس فرانسه را سرقت می‌کرد، محکوم شد

کشف طولانی‌ترین تونل مخفی قاچاق مواد مخدر در مرز آمریکا با مکزیک