صدور حکم بازداشت ۱۶۷ نفر دیگر در ترکیه به ظن ارتباط با گولن؛ ده‌ها تن دستگیر شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی  با استفاده از  رویترز
عکس تزئینی است
عکس تزئینی است   -  Copyright  CANVA PRO

رسانه‌های دولتی ترکیه اعلام کردند که پلیس این کشور روز سه‌شنبه ۱۳ اکتبر (۲۲ مهر) ده‌ها تن را به ظن ارتباط با فتح‌الله گولن بازداشت کرد. پلیس هم اکنون در جست‌وجوی ۱۶۷ مظنون در این رابطه است.

آنکارا فتح‌الله گولن را عامل کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ میلادی می‌داند؛ از چهار سال پیش تاکنون هزاران تن با اتهام‌های مشابه بازداشت شده‌اند.

آقای گولن که زمانی متحد رجب طیب اردوغان،‌ رئیس جمهوری ترکیه بود از سال ۱۹۹۹ میلادی در تبعیدی خودخواسته به آمریکا رفته است و بارها ارتباط و دخالت در کودتای سال ۲۰۱۶ را رد کرده است.

شبکه تلویزیونی تی‌آرتی هابر ترکیه امروز در گزارشی گفت: «مقامات، عملیاتی را از استان ساحلی ازمیر برای بازداشت ۱۱۰ مظنون از جمله ۱۶ خلبان، سرهنگ و سرهنگ دوم در ۲۶ استان آغاز کردند.» این گزارش تصریح کرده است که تاکنون ۸۹ نفر بازداشت شده‌اند.

خبرگزاری دولتی آناتولی ترکیه نیز در گزارشی گفت که در یک عملیات جداگانه که هوادان گولن را هدف قرار داده است، پلیس در جست‌وجوی ۵۷ مظنون دیگر در ۱۵ استان است که تاکنون ۳۲ نفر بازداشت شده‌اند.

از زمان کودتای نافرجام ترکیه تا کنون، حدود ۸۰ هزار نفر در انتظار محاکمه هستند و ۱۵۰ هزار کارمند دولت، پرسنل نظامی و سایر افراد اخراج یا تعلیق شده‌اند. تنها ۲۰ هزار نفر در ارتش ترکیه به این دلیل اخراج شده‌اند.

گروه‌های مدافع حقوق بشر و متحدان غربی ترکیه بارها از سرکوب‌های داخل این کشور انتقاد کرده‌اند. با این حال دولت ترکیه این اتهام‌ها را رد می‌کند و می‌گوید که این اقدام‌ها برای امنیت ملی کشورش ضروری است.