مسیر هموار امامعلی رحمان برای ادامه زمامداری در تاجیکستان پس از ۲۸ سال

امامعلی رحمان
امامعلی رحمان   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

پیش بینی می‌شود که امامعلی رحمان، رئیس‌جمهوری فعلی برای یک دوره هفت ساله دیگر به این سمت انتخاب شود. او از سال ۱۹۹۲ تا کنون قدرت را در تاجیکستان در دست دارد.

رای دهندگان در تاجیکستان روز یکشنبه برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری این کشور پای صندوق های رای رفتند.

پیش بینی می شود که امامعلی رحمان، رئیس جمهوری فعلی برای یک دوره هفت ساله دیگر به این سمت انتخاب شود. او از سال ۱۹۹۲ تا کنون قدرت را در تاجیکستان در دست دارد.

رای گیری از ساعت شش صبح به وقت محلی آغاز شده و قرار است تا ساعت هشت شب ادامه داشته باشد. انتظار می رود که نتیجه انتخابات روز دوشنبه اعلام شود.

امامعلی رحمان با حضور در یکی از مدارس شهر دوشنبه رای خود را به صندوق انداخت. او در این انتخابات با چهار نامزد دیگر رقابت می کند. با این حال بسیاری از تحلیلگران بر این باور هستند که حضور آنها در انتخابات جنبه «ظاهرسازی» دارد و رقابتی واقعی در این انتخابات وجود ندارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رئیس جمهوری ۶۸ ساله تاجیکستان یکی از رهبران اقتدارگرای منطقه آسیای مرکزی محسوب می شود. او طی دهه های گذشته مخالفان خود را از صحنه سیاست حذف کرده است.

رستم امامعلی، پسر ارشد رئیس جمهوری تاجیکستان چند ماه پیش به ریاست مجلس ملی یا مجلس علیای این کشور انتخاب شد. انتخاب او به این سمت تلاش در راستای حفظ قدرت در خانواده امامعلی رحمان تفسیر شده است. پسر ارشد امامعلی رحمان علاوه بر ریاست مجلس ملی شهردار دوشنبه نیز هست.

تاجیکستان با بیش از ۹ میلیون نفر جمعیت فقیرترین کشور آسیای مرکزی است. صدها هزار نفر از شهروندان تاجیکستان در روسیه و قزاقستان در بخش ساخت و ساز مشغول به کار هستند و برای خانواده هایشان پول می فرستند.

قانون اساسی تاجیکستان که در سال ۲۰۱۶ اصلاح شد به امامعلی رحمان اجازه می دهد تا به طور نامحدود در انتخابات دوره های مختلف ریاست جمهوری شرکت کند.

مطالب مرتبط