Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تلاش کنگره برای تحقیق درباره سلامت ترامپ؛ راه انتقال قدرت در «متمم ۲۵» چیست؟

کاخ سفید در واشنگتن
کاخ سفید در واشنگتن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا به رهبری نانسی پلوسی، رئيس این مجلس قصد دارند کمیسیونی برای تحقیق درباره سلامت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور پس از ابتلایش به ویروس کرونا تشکیل دهند.

آگهی

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفته است که روز جمعه طرحی را در راستای تشکیل یک کمیسیون تحقیق درباره توانایی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور برای اداره امور ارائه خواهد کرد.

این کمیسیون تحقیق قرار است در چهارچوب متمم ۲۵ قانون اساسی ایالات متحده تشکیل شود. رئیس جمهوری آمریکا که هفته گذشته پس از ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان بستری شد هم اکنون دوران نقاهت خود را در کاخ سفید می گذراند.

در بیانیه دفتر نانسی پلوسی آمده است که کمیسیون تحقیق توانایی دونالد ترامپ برای انجام «وظایف ریاست جمهوری» را بررسی خواهد کرد.

در این گزارش به برخی از پرسش هایی که ممکن است پیرامون تشکیل این کمیسیون و متمم ۲۵ قانون اساسی مطرح شود پاسخ داده شده است.

متمم ۲۵ قانون اساسی چیست و چرا تصویب شد؟

تلاش برای تصویب متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا پس از ترور جان اف کندی، سی و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا آغاز شد تا روند جانشینی رئیس جمهوری مشخص تر شود. لیندون جانسون، معاون جان اف کندی که پس از او به ریاست جمهوری رسید در سال ۱۹۶۵ در جریان سخنرانی خود در کنگره وعده داد که قانونی را برای تضمین اداره امور کشور در صورت ناتوانایی و درگذشت رئیس جمهوری پیشنهاد خواهد کرد.

این طرح همان سال به تصویب کنگره رسید و در نهایت در سال ۱۹۶۷ به تصویب نهایی رسید.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکاAP Photo

آیا از متمم ۲۵ قانون اساسی برای انتقال قدرت استفاده شده است؟

برخی از روسای جمهوری آمریکا پیش از این از متمم ۲۵ قانون اساسی این کشور برای انتقال موقت قدرت استفاده کرده اند. انتقال قدرت در این موارد اغلب به دنبال انجام اقدامات پزشکی بر روی روسای جمهوری صورت گرفته است.

جورج بوش پسر در سال ۲۰۰۲ تبدیل به اولین رئیس جمهوری شد که با استفاده از تبصره سوم متمم ۲۵ قانون اساسی قدرت را به طور موقت به دیک چنی، معاونش واگذار کرد. برای بوش پسر در آن زمان برای انجام عمل کولونوسکوپی (پس روده بینی) بیهوشی عمومی تجویز شده بود و او در همین راستا تصمیم به انتقال قدرت گرفت. او در دوره دوم ریاست جمهوری خود نیز در سال ۲۰۰۷ یک بار دیگر قدرت را براساس متمم ۲۵ قانون اساسی به دیک چنی واگذار کرد.

از متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا به طور رسمی برای انتقال قدرت در سال ۱۹۸۱ پس از ترور ناموفق رونالد ریگان، چهلمین رئیس جمهوری ایالات متحده استفاده نشد. با این حال رونالد ریگان در سال ۱۹۸۵ برای انجام عمل جراحی روده به مدت هشت ساعت قدرت را به بوش پدر که در آن زمان معاون رئیس جمهوری بود منتقل کرد. با این حال این انتقال قدرت نیز به طور غیررسمی انجام شد و به متمم ۲۵ قانون اساسی استناد نشد.

متمم ۲۵ قانون اساسی چگونه فعال می شود؟

بنا به متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا رئیس جمهوری این کشور برای انتقال قدرت باید نامه ای به رئیس مجلس نمایندگان و رئیس موقت مجلس سنا ارسال کند. او در این نامه باید توضیح دهد که به طور موقت قادر به انجام وظایفش نیست. به این ترتیب معاون رئیس جمهوری به طور موقت جانشین او می شود. رئیس جمهور پس از آن هنگام بازیابی سلامت خود نامه ای دیگر برای سران کنگره ارسال می کند و آنها را از بازپس گیری قدرت از معاونش آگاه می کند.

در یکی از تبصره های متمم ۲۵ قانون اساسی ایالات متحده راه انتقال قدرت در صورتی که رئیس جمهوری قادر به انجام وظایفش نباشد اما شخصا نیز قدرت را منتقل نکند شرح داده شده است. در این صورت معاون رئیس جمهوری اکثریت اعضای کابینه می توانند به کنگره اعلام کنند که رئیس جمهوری قادر به انجام وظایفش نیست. پس از آن معاون رئیس جمهوری به عنوان رئیس جمهوری موقت فعالیت خواهد کرد.

بنا به تبصره چهارم متمم ۲۵ قانون اساسی اگر معاون رئیس جمهوری با حمایت اکثریت اعضای کابینه یا نهادی که کنگره براساس قانون تعیین خواهد کرد تشخیص دهند که رئیس جمهوری قادر به انجام وظایفش نیست انتقال قدرت صورت خواهد گرفت.

به نظر می رسد دموکرات ها با استناد به عبارت «نهادی که کنگره تعیین خواهد کرد» قصد دارند کمیسیون تحقیق درباره سلامت دونالد ترامپ را تشکیل دهند. نانسی پلوسی درباره این کمیسیون گفته است که «شهروندان حق دارند از وضع سلامت رئیس جمهوری آگاه شوند.»

دونالد ترامپ، ۷۴ ساله، تاکنون واکنشی به تلاش دموکرات ها برای تشکیل کمیسیون تحقیق درباره سلامتش نشان نداده است.

مایک پنس، معاون دونالد ترامپ تاکنون سرسختانه از رئیس جمهوری آمریکا دفاع کرده است. امری که احتمالا تلاش دموکرات ها برای انتقال قدرت از دونالد ترامپ به او را با مشکل روبرو خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس کارکنان کاخ سفید: پزشکان بسیار نگران بودند اما حال ترامپ بهتر است

ترامپی که رمز بمب اتمی در اختیار داشت از مجوز حمل سلاح محروم می‌شود

ترامپ در پرونده «حق‌السکوت به ستاره پورن» گناهکار شناخته شد؛ حالا چه می‌شود؟