آخرین تحولات جنگ قره باغ؛ ادعاهای پیروزی آذربایجان و ارمنستان و تلفات جانی در هر دو سو

آسیب وارد شده به مناطق مسکونی استپاناکرت بر اثر آتش توپخانه
آسیب وارد شده به مناطق مسکونی استپاناکرت بر اثر آتش توپخانه Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با اعلام ادامه پیشروی ارتش آذربایجان در قره باغ و تاکید ارمنستان بر آزادسازی تصرفات ارتش آذربایجان، شمار تلفات نظامیان و غیرنظامیان در خاک دو کشور همچنان در حال افزایش است.

آگهی

همزمان با اعلام ادامه پیشروی ارتش آذربایجان در قره باغ و تاکید ارمنستان بر آزادسازی تصرفات ارتش آذربایجان، شمار تلفات نظامیان و غیرنظامیان در خاک دو کشور همچنان در حال افزایش است.

وزارت دفاع آذربایجان روز پنجشنبه اعلام کرد که شهر گنجه و مناطق گوران‌بوی، ترتر، آغدام، برده و آغجا‌بدی تحت حملات موشکی و آتش توپخانه ارتش ارمنستان قرار دارد و تاکنون در نتیجه این حملات یک غیرنظامی در استان گورانبوی جان خود را از دست داده تا مجموع شمار تلفات غیرنظامیان این کشور به ۳۱ نفر برسد و تعداد مجروحان غیرنظامی از ۱۳۰ نفر فراتر برود.

این وزارت‌خانه همچنین مدعی شده که رزو پنجشنبه یک فروند پهپاد ارمنستان را از نوع کامی‌کازه که بر فراز مناطق مسکونی آذربایجان در حال پرواز بوده و قصد حمله به غیرنظامیان را داشته، ساقط کرده است.

ارمنستان نیز مدعی است که گلوله باران مناطق مسکونی استپاناکرت توسط نیروهای ارتش آذربایجان ادامه دارد، حملاتی که بنا بر اعلام ایروان تاکنون جان بیش از ۲۰ غیرنظامی را گرفته است.

در حالی که طی سه روز گذشته ارتش آذربایجان از پیشروی در منطقه جبرائیل و در اختیار گرفتن برخی مواضع ارتش ارمنستان خبر داده بودند، نيروهای ارمنی چهارشنبه شب اعلام کردند که مواضعی را پیشتر به دلیل عقب‌نشینی تاکتیکی از دست داده بودند، بار دیگر در اختیار گرفته‌اند و پیشروی نیروهای اذربایجان را در شمال قره باغ متوقف کرده‌اند.

با این حال، با کشته شدن ۴۰ نظامی دیگر، تعداد تلفات نظامیان ارمنستان در دوازده روزی که از درگیری دو طرف می‌گذرد به ۲۸۰ تن رسیده است.

در مقابل، آذربایجان نیز خبر داده که در عملیات روز چهارشنبه ارتش این کشور ۱۰ عراده تانک و ۶ اسلحه هویتزر دی-۲۰ و ۳۰ دستگاه خودرو زرهی متعلق به ارتش ارمنستان را منهدم کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

منابع غیر رسمی ارمنستان همچنین ادعا کرده‌اند که شمار نظامیان آذربایجانی که تاکنون در درگیری‌های اخیر دو کشور کشته شده‌اند به ۴۱۵ تن رسیده است. 

جمهوری آذربایجان در موج جدید درگیری‌ها که از ۲۷ سپتامبر آغاز شده، آماری از تلفات نظامیان خود ارائه نکرده است. 

اما رسانه‌های آذربایجان نیز ضمن تاکید بر تلاش ارمنستان برای به راه انداختن جنگ روانی، برکناری روز پنجشنبه «آرگیشتی کری‌امیان»، رئیس سرویس امنیت ملی ارمنستان را متاثر از موفقیت‌های پی در پی ارتش آذربایجان در قره باغ دانسته‌اند.

دور تازه درگیری‌ نظامی آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه مرزی مناقضه برانگیز قره باغ از روز ۲۷ سپتامبر میان ارتش دو کشور آغاز شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه با انعقاد قراردادهای نظامی با ارمنستان قدم در حیاط خلوت روسیه می‌گذارد

پیوند نظامی در سفر تاریخی وزیر دفاع فرانسه به ارمنستان؛ «آذربایجان برای جنگی تمام عیار آماده می‌شود»

ارامنه: مصیبت‌هایی که بر ما در قره‌باغ رفت و می‌رود «نسل‌کشی جدیدی» است که جهان تنها نظاره‌گر آن است