کاهش همزمان آمار بیکاران و شاغلان و افزایش جمعیت غیرفعال اقتصادی در ایران

جوان دست‌فروش در تهران
جوان دست‌فروش در تهران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جمعيت شاغلان ١٥ ساله و بيشتر در تابستان گذشته ٢٣ ميليون و ٥٤٢ هزار نفر بوده كه نسبت به فصل مشابه سال قبل تقریباً یک ميليون و دویست و ده هزار نفر كاهش یافته است

آگهی

مرکز آمار ایران اعلام کرد که همزمان با افزایش جمعیت غیرفعال کشور در تابستان گذشته، تعداد افراد شاغل و بیکار نیز در مقایسه با فصل مشابه سال ۱۳۹۸ کاهش یافته است.

بر پایه گزارش مرکز آمار ایران، بررسی نرخ بيكاري افراد ١٥ ساله و بيشتر نشان می‌دهد كه ۹.۵ درصد از جمعيت فعال کشور (شامل افراد شاغل و بيكار)، بيكار بوده‌اند که این نرخ در مقایسه با تابستان سال گذشته ۱ درصد پایین آمده است.

همچنین در تابستان ١٣٩٩، به ميزان ۴۱.۸ درصد از جمعيت ١٥ ساله و بيشتر ایران از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، يعنی در گروه شاغلان يا بيكاران قرار داشته‌اند که این نسبت در تابستان سال گذشته ۳.۱ درصد بیشتر بوده است.

این گزارش حاکیست که جمعيت شاغلان ١٥ ساله و بيشتر در تابستان گذشته ٢٣ ميليون و ٥٤٢ هزار نفر بوده كه نسبت به فصل مشابه سال قبل تقریباً یک ميليون و دویست و ده هزار نفر كاهش یافته است.

بررسی سهم اشتغال ناقص جمعيت ١٥ ساله و بيشتر نیز نشان می‌دهد كه در تابستان ١٣٩٩ شمسی ۹.۳ درصد جمعيت شاغل،‌ به دلايل اقتصادی (فصل غيركاری، ركود كاری و پيدا نكردن كار با ساعت بيشتر) كم‌تر از ٤٤ ساعت در هفته كار كرده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مرکز آمار ایران در گزارش خود تصریح کرده که با توجه به افت شدت کاهش جمعیت شاغلان و بیکاران در مقایسه با بهار گذشته، اثر منفی شیوع ويروس كرونا بر شاخص‌های نيروی كار كشور تا حدی تعديل شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عبور نرخ رسمی دلار از ۳۱ هزار تومان؛ سکه ۱۶ میلیون تومانی هم معامله شد

اقتصاد افغانستان در ۲ دهه گذشته؛ رشدی بالاتر و تورمی پایین‌تر از ایران و پاکستان

جهش ۶۱ درصدی حجم پول؛ نقدینگی اقتصاد ایران در بهار گذشته ۳۴ درصد افزایش یافت