Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تشدید درگیری‌ها در قره‌باغ؛ «حمله به دومین شهر بزرگ جمهوری آذربایجان»

درگیری‌ها بر سر منطقه ناگورنو قره‌باغ
درگیری‌ها بر سر منطقه ناگورنو قره‌باغ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان از حمله به شهر گنجه، دومین شهر بزرگ این کشور خبر داد. این وزارتخانه ارمنستان را متهم کرد که در حملات خود گنجه را هدف گرفته است. ایروان ضمن رد این ادعا نیروهای جمهوری آذربایجان را متهم کرده است که «غیرنظامیان» را هدف می‌گیرند.

آگهی

درگیری سنگین بین نیروهای جدایی طلب و ارتش جمهوری آذربایجان در منطقه ناگورنو قره باغ روز یکشنبه همزمان با هشتمین روز از دور جدید مناقشات در جریان است.

ساکنان استپاناکرت، بزرگترین شهر منطقه قره باغ به دنبال حملاتی که از روز جمعه آغاز شده است مجبور به پناه بردن به انبارها و زیرزمین ها شده اند. بنا به گزارش ها جریان برق نیز از شنبه شب در این شهر قطع شده است.

این در حالی است که وزارت دفاع جمهوری آذربایجان از حمله به شهر گنجه، دومین شهر بزرگ این کشور خبر داد. این وزارتخانه ارمنستان را متهم کرد که در حملات خود گنجه را هدف گرفته است. ایروان ضمن رد این ادعا نیروهای جمهوری آذربایجان را متهم کرده است که «غیرنظامیان» را هدف می گیرند.

جدایی طلبان قره باغ ضمن قبول مسئولیت حمله به شهر گنجه ادعا کرده اند که فرودگاه نظامی این شهر «تخریب» شده است. آنها همچنین تهدید کرده اند که به حملات خود ادامه خواهند داد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
ساختمان آسیب‌دیده در استپاناکرتAP Photo

هر دو طرف درگیری ها مانند روزهای گذشته ادعا می کنند که موفق به پیشروی در جبهه های نبرد شده اند. جدایی طلبان قره باغ شنبه شب مدعی شدند که با بهبود موقعیت خود زمینه را برای پیشروی های بیشتر فراهم کرده اند. در مقابل وزیر دفاع آذربایجان گفته است که نیروهای کشورش از زمان آغاز درگیری ها کنترل ۱۴ روستا را به دست گرفته اند.

الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان روز شنبه تاکید کرده بود که تنها عقب نشینی نیروهای ارمنی از «مناطق اشغالی» می تواند به درگیری های کنونی خاتمه دهد. نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان نیز گفته است که کشورش احتمالا تعیین کننده ترین لحظه تاریخ معاصر خود را سپری می کند.

منطقه ناگورنو قره باغ که اکثر ساکنان آن ارمنی هستند به دنبال فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق، استقلال خود را از آذربایجان اعلام کرد. امری که منجر به جنگ در این منطقه در اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی شد. جنگ بر سر کنترل منطقه قره باغ در آن زمان ۳۰ هزار کشته بر جای گذاشت.

دور جدید درگیری ها در قره باغ که از روز ۲۷ سپتامبر (ششم مهر) آغاز شده است یکی از جدی ترین بحران ها در این منطقه از زمان برقراری آتش بس در سال ۱۹۹۴ را رقم زده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران قره‌باغ؛ فرماندهان نظامی ایران و جمهوری آذربایجان با یکدیگر دیدار کردند

ترکیه درخواست مشترک آمریکا، فرانسه و روسیه برای برقراری آتش‌بس در قره‌باغ را رد کرد

الهام علی‌اف: آذربایجان اسکان مجدد پایتخت منطقه قره‌باغ را آغاز می‌کند