آمیب مغزخوار در آب لوله کشی شهری در تگزاس جان یک کودک را گرفت

آمیب مغزخوار
آمیب مغزخوار Copyright ویکی پدیا
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حرکت این موجود تک‌یاخته‌ای در بدن موجب بروز التهاب حاد پرده‌های مغز و نخاع شده و در ۹۵ درصد موارد، ظرف چند روز منجر به مرگ می‌گردد.

آگهی

در شهر کوچکی به نام لیک جکسون واقع در جنوب هیوستون، مرکز ایالت تگزاس آمریکا از چند روز پیش گونه‌ای آمیب مغزخوار در آب لوله‌کشی شهر مشاهده شده است.

در اوایل ماه سپتامبر یک پسربچه ۶ ساله اهل این شهر به نام جوشیا مک‌اینتایر بر اثر ورود آمیب مغزخوار به بدنش از طریق آب آشامیدنی، ظرف کمتر از یک هفته جان خود را از دست داد و این موضوع باعث ایجاد هراس در میان ساکنان شد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مقامات محلی تگزاس می‌گویند در سیستم توزیع آب آشامیدنی لیک‌ جکسون به آمیبی به نام «نگلیریا فاولری» آلوده شده که در آب‌های شیرین و گرم زندگی می‌کند. آمیب مغزخوار در صورت ورود به بدن انسان مستقیما به سراغ مغز رفته و سر راهش هر چیزی را می‌خورد. حرکت این موجود تک‌یاخته‌ای در بدن موجب بروز التهاب حاد پرده‌های مغز و نخاع شده و در ۹۵ درصد موارد، ظرف چند روز منجر به مرگ می‌گردد.

آسوشیتدئرس
جوشیا مک‌اینتایر، پسربچه‌ای که قربانی آمیب مغزخوار شدآسوشیتدئرس

مسئولان شهری به مردم توصیه کرده‌اند که پیش از استفاده از آب لوله‌کشی شهری آن را بجوشانند تا آلودگی احتمالی آن کاملا برطرف شود. آنها قرار است کل سیستم توزیع آب شهری را نوسازی و تعویض کرده و تمام آب موجود در آن را نیز با آب سالم جایگزین کنند. همچنین از آنجا که این آمیب اغلب از راه بینی وارد بدن می‌شود، از مردم شهر خواسته شده است که در هنگام آب خوردن یا حمام کردن حتی‌الامکان از تماس آب با داخل بینی جلوگیری کنند.

آمیب مغزخوار تا کنون در سال‌های اخیر در مناطق دیگری از آمریکا نیز مشاهده شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پژوهشگران: ویروس کرونا ممکن است مستقیما به مغز حمله کند

رسوایی آب آلوده فلینت؛ دیدار باراک اوباما و نوشیدن جرعه ای از آب شهر

طرح ۹ اتهام مالیاتی جدید علیه هانتر بایدن علاوه بر خرید غیرقانونی اسلحه