آمریکا، فرانسه و روسیه در حال تهیۀ بیانیه مشترک دربارۀ نبرد قره‌باغ

Azerbaijan's Defense Ministry
Azerbaijan's Defense Ministry Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه موضوع بحران قره‌باغ را در شورای امنیت روسیه به بحث گذاشته و در جریان این نشست اعلام کرده است که «با رؤسای جمهور فرانسه و ایالات متحده مشغول آماده‌سازی بیانیۀ مشترکی در قبال این بحران است.»

آگهی

ایالات متحده آمریکا، روسیه و فرانسه در حال تهیۀ بیانیه مشترکی دربارۀ درگیری‌های آذربایجان و ارمنستان در منطقه ناگورنو-قره‌باغ هستند.

خبرگزاری اینترفاکس روسیه به نقل از دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین نوشت که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه موضوع بحران قره‌باغ را در شورای امنیت روسیه به بحث گذاشته و در جریان این نشست اعلام کرده است که «با رؤسای جمهور فرانسه و ایالات متحده مشغول آماده‌سازی بیانیۀ مشترکی در قبال این بحران است.»

روسیه همچنین پیشنهاد داده است که با هدف پایان دادن به نبردهای قره‌باغ، میزبان وزرای خارجه ارمنستان و آذربایجان باشد.

همزمان یک مقام فرانسوی نیز به خبرنگاری رویترز گفت که «اگرچه تهیۀ بیانیه مشترک با آمریکا و روسیه هرگز کار آسانی نبوده، اما چنین کاری در وضعیت بحرانیِ کنونی به‌مراتب دشوارتر است.»

شمار کشته شدگان درگیری‌های اخیر ناگورنو-قره‌باغ که شدیدترین درگیری‌های این منطقه از دهۀ ۱۹۹۰ میلادی محسوب می‌شود، به بیش از ۱۰۰ نفر رسیده است. پیش از این نیز روسیه و فرانسه خواستار آتش‌بس فوری شده بودند و رؤسای جمهور دو کشور بر سر چگونگی استفاده از سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) که پیش‌تر میانجی حل اختلافات در این منطقه بوده، برای کاستن از تنش‌های کنونی گفتگو کرده بودند.

منطقه کوهستانی ناگورنو-قره‌باغ پس از جنگ ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴ میلادی که ۳۰ هزار کشته برجای گذاشت، از آذربایجان جدا شد اما هرگز در سطح بین‌المللی به عنوان یک جمهوری مستقل شناخته نشد.

تلاش‌های بین‌المللی برای پایان دادن به نبردهای ناگورنو-قره‌باغ در حالی در جریان است که دادستان عمومی آذربایجان اعلام کرد ادامۀ گلوله باران‌های طرف ارمنی باعث شده که بامداد پنج‌شنبه یک غیرنظامی در شهر «ترتر» آذربایجان کشته شود و به ایستگاه قطار شهر نیز آسیب جدی وارد گردد.

در طرف مقابل، سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان نیز اعلام کرد که دو شهروند فرانسه در جریان بمباران آذری‌ها در شهر «مارتونی» ارمنستان زخمی شده و به بیمارستان منتقل شده‌اند. گفته می‌شود این دو نفر در شرایط بحرانی به سر می‌برند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جمهوری آذربایجان دو دیپلمات فرانسوی را اخراج کرد

الهام علی‌اف پرچم جمهوری آذربایجان را در پایتخت قره‌باغ برافراشت

ارمنستان و آذربایجان مناقشه بر سر قره‌باغ کوهستانی را به دیوان بین‌المللی دادگستری می‌برند