Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سازمان ملل به ثروتمندان: حفره ۱۵ میلیارد دلاری برای تامین واکسن کشورهای فقیر را پر کنید

واکسن کرونا
واکسن کرونا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا تاکنون بیش از ۲ میلیارد دوز واکسن را از چند تولید کننده پیش خرید کرده‌اند. بدین ترتیب صرف نظر از نتایج آزمایشات بالینی جاری، شهروندان آمریکایی و اروپایی نخستین دریافت کنندگان واکسن خواهند بود.

آگهی

سازمان ملل متحد که از ابتدای همه‌گیری بیماری کووید۱۹ همواره بر توجه ویژه برای مقابله با شیوع ویروس کرونا در کشورهای فقیر تاکید کرده، کشورهای ثروتمند جهان را به مشارکت مالی در این زمینه فراخواند.

دبیر کل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در جریان نشستی مجازی خواستار «تزریق فوری» ۱۵ میلیارد دلار از سوی کشورهای ثروتمند برای تامین نیاز مالی موجود جهت پیش خرید واکسن بیماری کووید۱۹ و توزیع آتی آن در بین کشورهای فقیر شد.

ساز و کاری برای همکاری‌های بین المللی در این خصوص پیش از این تحت نظارت و حمایت سازمان جهانی بهداشت ایجاد شده تا اطمینان حاصل شود که کشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته روش‌های درمان، تست و واکسن بیماری را به انحصار خود در نمی‌آورند.

این در حالی است که مکانیسم یاد شده که از آن به عنوان «اکت-اکسلراتور» ACT-Accelerator یاد می‌شود تاکنون تنها ۳ میلیارد از ۳۸ میلیارد دلار اعتبار لازم برای کمک به کشورهای فقیر جهت مقابله با همه‌گیری بیماری کووید۱۹ را تامین کرده است.

با تامین مابقی اعتبار مورد نیاز در این زمینه قرار است تا پایان سال آینده میلادی دو میلیارد دوز واکسن، ۲۴۵ میلیون دارو و شیوه درمانی و ۵۰۰ میلیون کیت تشخیص یبماری کووید۱۹ تهیه و در اختیار کشورهای فقیر قرار داده شود.

ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا تاکنون بیش از دو میلیارد دوز واکسن را از چند تولید کننده پیش خرید کرده‌اند. بدین ترتیب صرف نظر از نتایج آزمایشات بالینی جاری، شهروندان آمریکایی و اروپایی نخستین دریافت کنندگان واکسن خواهند بود.

کشورهای مشارکت کننده در ساز و کار ACT-Accelerator روز چهارشنبه از وعده حمایت مالی مضاعف خبر دادند. بر این اساس کشور آلمان قرار است جدا از ۶۷۵ میلیون یورویی که پیش تر برای این منظور اختصاص داده ۱۰۰ میلیون یورو دیگر نیز بپردازد.

بریتانیا نیز اعلام کرده غیر از ۲۵۰ میلیون پوند، ۲۵۰ میلیون پوند دیگر را به مشارکت در این برنامه بشردوستانه اختصاص خواهد داد.

درخواست مشارکت بیشتر از کشورهای ثروتمند به این دلیل ماهیت «فوری» به خود گرفته که مسئولان نهاد‌های سازمان ملل متحد در تلاش برای نهایی کردن سفارش‌های واکسن نزد تولید‌کنندگانی هستند که پیش‌تر قراردادهای متعددی با کشورهای پیشترفته برای توزیع میلیاردها دوز واکسن امضا کرده‌اند.

ساز و کار تهیه و توزیع بین‌المللی واکسن کووید۱۹ موسوم به «کوواکس» Covax، مکانیسمی زیر مجموعه ACT-Accelerator است که تاکنون ۱۶۷ کشور به آن پیوسته‌اند؛ از این میان ۹۲ کشور در دسته کشورهای با درآمد کم و متوسط دسته بندی شده‌اند که قرار است به صورت رایگان واکسن دریافت کنند.

کوواکس از نظر مالی توسط بیل و ملیندا گیتس تامین مالی می‌شود و تاکنون برای دریافت ۵۰۰ میلیون دوز با دو پروژه تولید واکسن قرارداد امضا کرده است. یکی از پروژه‌‌ها توسط شرکت داروسازی بریتانیایی «آسترازنکا» و با همکاری دانشگاه آکسفورد در حال اجرا است و دیگری را شرکت آمریکایی «نواواکس» در دست اجرا دارد.

بیل گیتس، بنیانگذار شرکت مایکروسافت در نشست مجازی سازمان ملل یاد آور شد که کشورهای با درآمد پایین و متوسط که نیمی از جعیت جهان را نمایندگی می‌کنند در این مرحله قادر به واکسینه کردن ۱۴ درصد از ساکنان خود خواهند بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آزمایش مرحله آخر داروی کووید-۱۹ که ترامپ مصرف کرد، متوقف شد

آزمایش واکسن جانسون‌اندجانسون به‌خاطر بیماری ناشناختۀ یک داوطلب متوقف شد

اسرائیل در نهادهای قضایی بین‌المللی؛ درخواست نیکاراگوئه برای توقف کمک‌های آلمان به تل‌آویو رد شد