Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

حیات در سیاره سرخ؛ کشف حوضچه‌های شور در کنار دریاچه نمک در مریخ

سیاره مریخ
سیاره مریخ Copyright CANVA PRO
Copyright CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این حقیقت که دریاچه و حوضچه‌های اطراف آن هنوز مایع هستند نشان می‌دهد که از نوع دریاچه زیاده‌شور هستند.

آگهی

دو سال پیش دانشمندان آنچه را شبیه دریاچه نمک بود در زیر سطح یخی مریخ کشف کردند اما حال، تحقیقات جدید شواهد بیشتری را درباره این دریاچه نشان می‌دهد به‌طوریکه دانشمندان تعدادی حوضچه شور کوچکتر را نیز در نزدیکی دریاچه نمک کشف کرده‌اند.

دانشمندان ایتالیایی با استفاده از ابزار معروف به «رادار پیشرفته مریخ برای صداهای زیرسطحی و یون‌کره» (MARSIS) که روی کاوشگر مارس اکسپرس متعلق به آژانس فضایی اروپا کار گذاشته بودند، به شواهد جدیدی دست یافتند.

این تیم تحقیقاتی در بیانیه‌ای گفت: «این رادار مساحت بیشتری از سطح مریخ را پوشش داده و داده‌های بیشتری را جمع‌آوری کرده است که این داده‌ها به دانشمندان اجازه می‌دهد ماهیت مایع دریاچه قبلی کشف شده را تایید کنند.»

دانشمندان توانستند جزییات دقیق‌تری درباره دریاچه نمک را جمع‌آوری کنند به‌طور مثال آن‌ها تخمین می‌زنند که منطقه‌ای که دریاچه در آن واقع است حدود ۳۰ در ۲۰ کیلومتر باشد.

نتایج این مطالعه که روز دوشنبه ۲۸ سپتامبر (۷ مهر) در مجله نجوم طبیعت منتشر شده است همچنین به کشف چند حوضچه شور کوچکتر نیز اشاره می‌کند.

حوضچه‌هایی که این مطالعه آن‌ها را «حوضچه‌های آب منقطع یا مناطق مرطوب با وسعت کم» توصیف می‌کند، اندازه‌های مختلفی دارند و توسط نوارهای خشک از دریاچه اصلی جدا می‌شوند.

طبق گزارش سی‌ان‌ان، این کشف از آن جهت قابل توجه است که ایده بهتری از آب و هوای مریخ و ترکیبات شیمیایی موجود در آن می‌دهد. به‌عنوان مثال، این حقیقت که دریاچه و حوضچه‌های اطراف آن هنوز مایع هستند، نشان می‌دهد که از نوع دریاچه زیاده‌شور هستند یعنی پهنه مایع بسته‌ای که غلظت سدیم کلرید یا دیگر نمک‌ها در آن به اندازه‌ای است که میزان شوری آب آن بالاتر از شوری آب دریا باشد.

این موضوع باعث پایین آمدن نقطه ذوب شده است و از یخ زدگی آب با وجود محیط بسیار سرد جلوگیری می‌کند.

یک مطالعه دیگر در سال گذشته این موضوع را مطرح می‌کرد که احتمال دارد مریخ در سه تا چهار میلیارد سال پیش به اندازه کافی گرم بوده به‌طوریکه می‌توانسته است میزبان طوفان‌های بارانی و آب‌های روان باشد.

آخرین تحقیقات نشان می‌دهد که زندگی در مریخ ممکن است تنها مربوط به گذشته نباشد.

دانشمندان حدس می‌زنند که ممکن است موجودات بی‌هوازی [موجوداتی که نیاز به اکسیژن ندارند] در آنجا وجود داشته باشند. حتی احتمال وجود اکستریموفیل که می‌توانند در سرما و گرمای زیاد زنده بمانند نیز ارائه شده است.

البته ممکن است موجودات هوازی نیز در این بخش از سیاره سرخ پیدا شوند. طبق مطالعه اخیر دانشمندان ایتالیایی آب شور به شکل دریاچه یا حوضچه‌های موجود در مریخ شش برابر حداقل میزان اکسیژن مورد نیاز برای تنفس میکروب‌ها را در خود نگه می‌دارند.

این مطالعه پیشنهاد کرده است که در ماموریت‌های آینده با هدف قرار دادن دریاچه شور یخی داده‌های بیشتری جمع‌آوری شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف دی‌اکسید‌کربن و اُزون در مریخ؛ احتمال وجود حیات در سیاره سرخ افزایش یافت

ناسا برای صرفه‌جویی هزینه‌های توسعه فناوری‌هایش نظر مردم را جویا می‌شود

کاوشگر ماه از سومین «شب یخبندان قمری» نیز جان سالم به در برد