بریتانیا: علاقمندیم تا اواسط سال آینده با ایالات متحده به توافق تجاری برسیم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پرچم‌های ایالات متحده آمریکا و بریتانیا
پرچم‌های ایالات متحده آمریکا و بریتانیا   -   کپی رایت  CANVA PRO

لیز تراس، وزیر تجارت بریتانیا روز دوشنبه ۲۸ سپتامبر (۷ مهر) گفت که این کشور علاقمند است تا اواسط سال آینده با ایالات متحده آمریکا به یک توافق تجاری برسد. وی همچنین تاکید کرد که به مرور زمان نیز رابطه تجاری بریتانیا با اتحادیه اروپا دستخوش تغییر خواهد شد.

وی در گفت‌وگو با مجله اسپکتیتور چاپ بریتانیا درباره توافق با ایالات متحده آمریکا تصریح کرد که آن‌ها تقریبا تمام متن‌ها را کنار هم گذاشته‌اند و در حال حاضر می‌توانند آن‌ها را باهم ادغام کنند و بنابراین پایه توافق چیده شده است.

وی تاکید کرد که بریتانیا علاقمند است که تا جایی که می‌تواند برای توافق تجاری با آمریکا تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیشرفت کند تا از مزایای این توافق زودتر بهره‌مند شوند.

وی همچنین در سخنان دیگری درباره رابطه تجاری بریتانیا و اتحادیه اروپا گفت که به مرور زمان بخش تجاری بریتانیا از اتحادیه اروپا به سمت بخش‌هایی از جهان که رشد سریع‌تری دارند روی خواهد آورد.

البته معامله تجاری با اتحادیه اروپا مهم است اما ما باید به یاد داشته باشیم که به مرور زمان سایر مناطق جهان اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند.
لیز تراس
وزیر تجارت بریتانیا

لیز تراس در عین حال تاکید کرد: «البته معامله تجاری با اتحادیه اروپا مهم است اما ما باید به یاد داشته باشیم که به مرور زمان سایر مناطق جهان اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند.»

وی تصریح کرد که با گذشت زمان شاهد این تغییرات خواهند بود.

این سخنان در حالی بیان شد که تنش‌ها بین اتحادیه اروپا و بریتانیا شدت گرفته است. لایحه بازنگری در برخی مفاد توافق برکسیت که موافقت اولیه نمایندگان پارلمان را دریافت کرده، قرار است در مجلس عوام به تصویب نهایی برسد.

در صورت تایید این لایحه پیشنهادی بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا که مخالفان داخلی زیادی نیز در داخل کشور دارد، مذاکرات تجاری این کشور با اتحادیه اروپا دستخوش تغییراتی خواهد شد. این موضوع با مخالفت شدید اتحادیه اروپا روبرو شده است.

بر اساس توافقنامه برکسیت، لندن از ۳۱ ژانویه وارد دوره انتقالی شد و از ماه مارس گفتگو‌هایی را بر سر روابط آینده تجاری بریتانیا با اتحادیه اروپا آغاز کرد. برخی تحلیل‌گران بر این باورند که شکست مذاکرات تجاری میان دو طرف، دولت محافظه‌کار بریتانیا را بر آن داشته تا با دستاویز قرار دادن اختلافات موجود، بحث یک توافق جدید را دست کم بر سر برخی محورها از جمله مرز ایرلند به میان بکشد.

محور اصلی در نظر گرفته شده در لایحه پیشنهادی بوریس جانسون به نحوه اجرای مقررات تجاری در ایرلند شمالی مربوط می‌شود. این بخش از خاک بریتانیا بر اساس توافق برکسیت قرار است به مدت چهار سال از مقررات اتحادیه اروپا پیروی کند. این در حالی است که در طرح آقای جانسون تاکید شده که بریتانیا می‌تواند به صورت یک‌جانبه برای امور تجاری ایرلند شمالی تصمیم‌گیری کند.