Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

دونالد ترامپ یک قاضی محافظه‌کار دیگر را نامزد عضویت در دیوان عالی آمریکا کرد

 ایمی برت، نامزد عضویت در دیوان عالی آمریکا در کنار دونالد ترامپ
ایمی برت، نامزد عضویت در دیوان عالی آمریکا در کنار دونالد ترامپ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها و رقیب سرسخت دونالد ترامپ از مجلس سنا خواسته است که رای گیری برای تایید یا رد عضوت نامزد مورد علاقه رئیس جمهوری آمریکا را به بعد از انتخابات ریاست جمهوری موکول کند.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شنبه شب در تایید گمانه‌زنی‌های جاری در خصوص انتخاب ایمی برت به عنوان عضو جدید دیوان عالی کشور وی را به عنوان نامزد محافظه کاران برای این سمت معرفی کرد.

خانم برت، قاضی ۴۸ ساله آمریکایی با دیدگاه بسیار نزدیک به محافظه‌کاران قرار است جایگزین قاضی روث بیدر گینزبرگ در دیوان عالی ایالات متحده شود که هفته گذشته در سن ۸۷ سالگی درگذشت.

رئیس جمهوری آمریکا هنگام معرفی ایمی برت به عنوان نامزد مورد علاقه وی برای عضویت در دیوان عالی گفت: «این سومین معرفی نامزد از سوی من برای دیوان عالی است که لحظه بزرگی محسوب می‌شود.»

وی تصریح کرد که مفتخر است یکی از به تعبیر او «مستعدترین و درخشانترین» قضات کشورش را به دیوان عالی معرفی می‌کند که نسبت به قانون اساسی همواره وفادار بوده است.

دونالد ترامپ سپس خطاب به قاضی برت که در کنارش ایستاده بود گفت: «تو فوق‌العاده خواهی بود.»

چهل و پنجمین رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در ادامه پیش‌بینی کرد که عضویت قاضی ایمی برت «به سرعت» مورد تایید سنا، یکی از دو مجلس کنگره که اکثر اعضای آن را جمهوری خواهان تشکیل می‌دهند، قرار گیرد.

قاضی برت: عاشق آمریکا هستم

خانم برت نیز در سخنانی تصریح کرد که عاشق ایالات متحده است و به قانونی اساسی کشورش علاقمند و پایبند است. وی همچنین به تمجید از روث بیدر گینزبرگ، قاضی ترقی‌خواه دیوان عالی که هفته گذشته درگذشت پرداخت و گفت که خانم گینزبرگ تحسین زنان در کل کشور و نیز سراسر جهان را به خود جلب کرده است.

نامزد مورد علاقه دونالد ترامپ برای عضویت در دیوان عالی ایالات متحده باید برای نظر مساعد نمایندگان مجلس سنا را نیز به خود جلب کند. رایزنی‌ها و نشست‌های ویژه نمایندگان سنا با ایمی برت برای تایید و یا رد عضویت او در دیوان عالی قرار است از دوازدهم اکتبر آغاز و رای گیری دراین خصوص پایان اکتبر، چند روز پیش از انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر در ایالات متحده انجام شود.

انتخاب قابل پیش‌بینی ایمی برت برای پست دائمی عضویت در دیوان عالی آمریکا نه تنها جایگاه جمهوری‌خواهان را در این نهاد بسیار مهم قضایی مستحکم‌تر می‌کند بلکه می‌تواند امتیاز و برگ برنده‌ای برای دونالد ترامپ جهت تاثیر گذاری در آرا پیش از انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر محسوب شود.

درخواست بایدن از سنا برای موکول کردن رای گیری به بعد از انتخابات

بر همین اساس جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها و رقیب سرسخت دونالد ترامپ از مجلس سنا خواسته است که رای گیری برای تایید یا رد عضوت نامزد مورد علاقه رئیس جمهوری آمریکا را به بعد از انتخابات ریاست جمهوری موکول کند.

وی تنها چند دقیقه پس از معرفی ایمی برت از سوی دونالد ترامپ به عنوان نامزد عضویت در دیوان عالی ایالات متحده با انتشار بیانیه‌ای رسما از مجلس سنا خواست تا پس از برگزاری انتخابات و مشخص شدن رئیس آینده دستگاه اجرایی از هرگونه اظهار نظر در خصوص تایید صلاحیت نامزد معرفی شده از سوی دونالد ترامپ خودداری کند.

آقای بایدن در این بیانیه تصریح کرده که «سنا پیش از آنکه مردم آمریکا هنوز ریاست جمهوری آتی و اعضای جدید کنگره را انتخاب نکردند نباید در خصوص جایگزینی روث بیدر گینزبرگ، قاضی ترقی‌خواه دیوان عالی اعلام نظر کند.»

گفتنی است، در حال حاضر ۵۳ کرسی از ۱۰۰ کرسی مجلس سنا در اختیار جمهوری‌خواهان است و عملا هر گونه طرح و پیشنهادی که جهت‌گیری آن همسو با جناح اکثریت در این مجلس باشد از شانس بسیار بالایی برای تایید برخوردار است.

با تایید احتمالی ایمی برت در سنا و عضویت وی در دیوان عالی تعداد قضات محافظه کار این نهاد قضایی مهم و تاثیر گذار در ایالات متحده به شش نفر می‌رسد. بدین تریب سه قاضی دیگر لیبرال در دیوان عالی عملا در اقلیت کامل قرار خواهند گرفت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایلهان عمر در پاسخ به حملۀ جدید ترامپ: کشور را مانند یک کودک ۸ ساله اداره می‌کنید

گزارش سنای آمریکا: تماس کارزار انتخاباتی ترامپ با روسیه تهدید بزرگی بود

زنی که از سقوط آسانسور از طبقه ۷۵ یک آسمان‌خراش جان سالم به در برد