اعتراض سراسری در پرتغال؛ کارگران خواستار افزایش ۳۳ درصدی حداقل دستمزد شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
کارگر معترض پرتغالی به افزایش اخراج از کار و دستمزدهای پایین
کارگر معترض پرتغالی به افزایش اخراج از کار و دستمزدهای پایین   -  Copyright  AP Photo

هزاران کارگر معترض پرتغالی روز شنبه در شهرهای مختلف این کشور تجمع کردند و خواستار افزایش دستمزد و اقدامات بیشتر دولت برای حمایت از مشاغلی شدند که در پی شیوع ویروس کرونا مورد تهدید واقع شده‌اند.

کارگران شرکت کننده در این تجمع سراسری مسالمت‌آمیز با فراخوان بزرگترین اتحادیه کارگری پرتغال(CGTP) برگزار شد، در حالی که ماسک بر چهره داشتند و فاصله اجتماعی را رعایت کرده بودند، با سردادن شعارهایی با مضمون مخالفت با تضییع حقوق کارگران از دولت پرتغال خواستند تا حداقل دستمزد از ۶۳۵ یوروی فعلی به ۸۵۰ یورو افزایش دهد.

معترضان در این تجمع اعتراضی شعار می‌دادند:«حقوق کارگران روز به روز بیشتر دزدیده می‌شود.» و «ترس از همه‌گیری کرونا نمی‌تواند حقوق ما را تضییع کند.»

مطابق آمار رسمی، شمار بیکاران در پرتغال طی ماه اوت به بیش از ۴۰۰ هزار نفر رسیده و در مقایسه با سال گذشته میلادی حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است.

در منطقه الگاروه واقع در جنوب این کشور که اقتصاد آن وابستگی زیادی به صنعت گردشگری دارد، تعداد بیکاران در ماه اوت در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۱۷۷ درصد افزایش یافته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

دولت پرتغال به نخست وزیری آنتونیو کوستا، اقدامات مختلفی را از جمله پرداخت وام‌های کم بهره دولت و تعویق پرداخت‌های مالیاتی برای کمک به مشاغل آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا به اجرا گذاشته است.

دولت پرتغال همچنین با پرداخت بخشی از دستمزد کارگران به کارفرمایان اجازه داده تا به جای اخراج کارگران شغل آنها را به طور موقت تعلیق کند و یا ساعت‌های کاری آنها را کاهش دهد. با این حال کارگران معترضی که روز شنبه به خیابان‌ها آمده بودند، معتقد بودند که این اقدام‌های دولت برای مهار تبعات اقتصاد شیوه ویروس کرونا همچنان ناکافی است.