Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پلیس بلاروس ده‌ها نفر از تظاهرکنندگان مخالف لوکاشنکو را بازداشت کرد

TUT.by
TUT.by Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بسیاری از تظاهرکنندگان بویژه گروه بزرگی از زنان سرودهایی در حمایت از سوتلانا تیخانوفسکایا، نامزد اصلی مخالف الکساندر لوکاشنکو خواندند.

آگهی

نیروهای امنیتی بلاروس روز شنبه ده‌ها معترض را در حالی كه در مركز شهر مینسك، پایتخت علیه الكساندر لوكاشنكو، رئیس جمهور این کشور شعار می‌دادند و او را به تقلب در انتخابات ماه گذشته متهم می‌كردند، بازداشت كرد.

در این روز همچنین بسیاری از تظاهرکنندگان بویژه گروه بزرگی از زنان سرودهایی در حمایت از سوتلانا تیخانوفسکایا، نامزد اصلی مخالف الکساندر لوکاشنکو خواندند. 

پلیس ضد شورش بسیاری از مخالفان را دستگیر و با اجبار سوار خودروهای ون کرد.

خانم تیخانوفسکایا نیز با انتشار بیانیه‌ای در شبکه‌های اجتماعی، ضمن محکوم کردن اقدامات نیروهای امنیتی در این روز نوشت: «همۀ ما سزاوار آن هستیم که به شرافت و حقوق شهروندیمان احترام گذاشته شود. به همین دلیل نمی‌توانیم متوقف شویم و به راه خود ادامه می‌دهیم.»

راهپیمایی‌های اعتراضی در بلاروس از ۱۰ اوت یعنی زمانی که نتایج انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعلام شد و لوکاشنکو ادعا کرد که ۸۰ درصد آرای ریخته شده به صندوق‌ها را به دست آورده، آغاز شده است.

بنا گزارش انجمن روزنامه‌نگاران بلاروس در این روز شش خبرنگار نیز در جریان این راهپیمایی بازداشت اما بلافاصله آزاد شده‌اند.

با وجود اعتراضات سراسری به نتیجه این انتخابات، الکساندر لوکاشنکوی ۶۶ ساله چهارشنبه گذشته در سکوت خبری و تحت تدابیر شدید امنیتی، مراسم ادای سوگند خود را برگزار کرد و به این ترتیب برای ششمین بار بر مسند ریاست جمهوری این کشور تکیه زد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات در بلاروس؛ تیخانووسکایا برای درخواست تحریم به بروکسل می‌رود

بلاروس؛ اتحاد سه زن علیه آخرین دیکتاتور اروپا

ویزای بلاروس؛ شهروندان ۳۵ کشور تا حداکثر ۹۰ روز، دیگر نیازی به اخذ روادید ندارند