تظاهرات در بلاروس؛ تیخانووسکایا برای درخواست تحریم به بروکسل می‌رود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تظاهرات در بلاروس
تظاهرات در بلاروس   -   کپی رایت  AP Photo

سوتلانا تیخانووسکایا، رقیب رئیس جمهوری بلاروس در انتخابات اخیر این کشور روز دوشنبه در حالی برای دیدار با مقامات اتحادیه اروپا به بروکسل خواهد رفت که خیابان های میسنک روز یکشنبه بار دیگر شاهد حضور مخالفان دولت بود.

دهها هزار نفر از معترضان به انتخاب مجدد الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس در جریان راهپیمایی روز یکشنبه خواستار کناره گیری او از قدرت شدند. پلیس بلاروس در جریان این تظاهرات بیش از ۱۶۰ نفر را بازداشت کرد.

سوتلانا تیخانووسکایا قرار است روز دوشنبه در جریان سفرش به بروکسل با وزرای خارجه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا دیدار کند. او اعلام کرده که فهرستی از نیروهای مسئول در سرکوب تظاهرکنندگان در بلاروس را تهیه کرده است. سوتلانا تیخانووسکایا قصد دارد خواستار وضع سریع تحریم های اتحادیه اروپا علیه دولت الکساندر لوکاشنکو شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
سوتلانا تیخانووسکایاAP Photo

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرده است که این اتحادیه الکساندر لوکاشنکو را به عنوان رئیس جمهوری بلاروس به رسمیت نمی شناسد. الکساندر لوکاشنکو از سال ۱۹۹۴ میلادی تاکنون قدرت را در بلاروس در دست دارد.

بنا به نتیجه رسمی الکساندر لوکاشنکو در جریان انتخابات ریاست جمهوری اخیر برای ششمین دوره پیاپی به عنوان رئیس جمهوری بلاروس انتخاب شد. این در حالی است که مخالفان ضمن رد نتیجه انتخابات از «تقلب» در رای گیری سخن می گویند.

سوتلانا تیخانووسکایا پس از انتخابات ریاست جمهوری روز ۹ اوت (۱۹ مرداد) به لیتوانی پناهنده شد.