Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رکوردشکنی دلار در مسیر ۲۸ هزارتومان؛ نرخ تورم پس از یکسال صعودی شد

People wait in front of a closed money exchange shop for it to open, in downtown Tehran, Iran
People wait in front of a closed money exchange shop for it to open, in downtown Tehran, Iran Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با ثبت رکورد تازه قیمت دلار آمریکا در بازار تهران، مرکز آمار ایران روز سه‌شنبه از صعودی شدن دوباره نرخ تورم پس از یکسال خبر داد.

آگهی

همزمان با ثبت رکورد تازه قیمت دلار آمریکا در بازار تهران، مرکز آمار ایران روز سه‌شنبه از صعودی شدن دوباره نرخ تورم پس از یکسال خبر داد.

نرخ آزاد فروش دلار با آغاز مبادلات روز سه‌شنبه بازار ارز تهران ۱۵۰ تومان بالا رفت و با وجود حفظ ثبات نرخ رسمی عرضه ارز توسط بانک مرکزی ایران، از مرز ۲۷ هزار و ۴۰۰ تومان گذشت. با رسیدن نرخ فروش آزاد دلار به اوج تاریخی جدید ۲۷ هزار و ۵۸۰ تومان، بانک مرکزی ایران عرضه دلار در نرخ جدید ۲۷ هزار و ۲۰۰ تومان را آغاز کرد، اقدامی که در نهایت موجب توقف نوسان بهای آزاد دلار در نرخ ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان شد.

قیمت هر یورو نیز در پایان معاملات روز سه‌شنبه بازار آزاد تهران به نزدیکی ۳۲ هزار و ۲۰۰ تومان رسید که حدود ۲۵۰ تومان پایین‌تر از نرخ رسمی فروش آن توسط بانک مرکزی ایران بود.

بدین ترتیب افت نرخ برابری پول ملی ایران در برابر دلار آمریکا طی یکسال منتهی به روز نخست مهر ماه به بیش از ۱۳۹ درصد رسید. افت نرخ برابری پول ملی با دامن زدن به رشد تورم حاصل از واردات کالاهای خارجی، خود یکی از معلول‌های رشد نرخ تورم به شمار می‌رود.

با ادامه روند صعودی نرخ ارز در بازار ایران، مرکز آمار این کشور نیز روز سه‌شنبه اعلام کرد که متوسط نرخ تورم سالانه در شهریور ماه گذشته با ۲ دهم واحد افزایش به ۲۶ درصد رسیده است. این در حالی است که نرخ تورم ۱۲ ماهه اقتصاد ایران طی یکسال گذشته نزولی بوده و از ۴۲.۷ درصد به ۲۵.۸ درصد در مرداد ماه پیش کاهش یافته بود ولی در شهریور ماه دوباره آهنگ صعود در پیش گرفته است.

گزارش مرکز آمار ایران همچنین نشان می‌دهد که نرخ تورم نقطه به نقطه که نشان دهنده میزان افزایش هزینه متوسط خانوارهای ایرانی در فاصله دو ماه مشابه است، با ۴ واحد درصد افزایش، در شهریور ماه گذشته به ۳۴.۴ درصد رسیده است. این نرخ نیز از شهریور ماه سال پیش که نرخ تورم نقطه به نقطه به ۳۵ درصد رسیده بود، بالاترین رقم گزارش شده مرکز آمار ایران محسوب می‌شود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در میان اقلام تشکیل دهنده سبد مصرفی خانوارهای ایرانی، شاخص حمل و نقل در مقایسه با شهریور سال پیش ۸۰.۸ درصد افزایش یافته و بالاترین رشد را به خود اختصاص داده است. این در شرایطی است که دولت ایران در آبان ماه سال پیش قیمت آزاد هر لیتر بنزین را ۳ برابر کرد و به ۳ هزار تومان افزایش داد.

در میان اقلام خوراکی نیز «میوه و خشکبار» و «نان و غلات» به ترتیب با افزایش ۴۷.۵ و ۴۵.۲ درصدی بالاترین رشد قیمت را در مقایسه شهریور گذشته و ماه مشابه سال پیش داشته‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلاش جمهوری اسلامی برای تعیین جایگزین رئیسی؛ شور و شوق مردم برای بازی همستر از انتخابات بیشتر است

رکورد تاریخی بهای ارز و سکه در ایران؛ دلار از مرز ۶۴ هزار تومان گذشت

قیمت ارز در بازار ایران رکورد تازه‌ای زد؛ دلار به بالای ۶۳ و یورو به مرز ۶۸ هزار تومان رسید