استونی از ده نفر سلب شهروندی کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
گذرنامه استونی
گذرنامه استونی   -  کپی رایت  public domain

استونی از ۱۰ نفر به دلیل ثبت اطلاعات دروغین برای دریافت شهروندی این کشور، خلع تابعیت کرد. بنابراین آنان دیگر اجازه اقامت در این کشور را ندارند. در این گزارش به تابعیت اولیه این افراد اشاره‌ای نشده است.

بر اساس اطلاعیه وزارت کشور، پلیس و گارد مرزی استونی در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ میلادی دریافت که این گروه مرتکب تقلب برای کسب شهروندی استونی شده‌اند.

تحقیقاتی که سال ۲۰۱۵ انجام شده است نشان می‌دهد که این افراد در امتحانات آشنایی با قوانین استونی برای کسب شهروندی این کشور، اطلاعات غلط به مسئولان داده‌اند.

مارت هلمه، وزیر کشور استونی در این خصوص گفت: « مقام های مختلف هر روز برای کشف کلاهبرداری‌های احتمالی با یکدیگر همکاری می‌کنند. اشخاصی که با تقلب، شهروندی استونی و امتیازات مرتبط با آن را کسب کرده‌اند، دیر یا زود شناسایی خواهند شد. آنان باید پاسخگوی اعمال خود باشند. شهروندی استونی یک افتخار است و فردی که کشور خود [استونی] را فریفته باشد، لایق آن نیست.»

هفته گذشته مقام های استونی اعلام کردند که در حال به روز رسانی قوانین ورود و اقامت خارجی هایی هستند که در این کشور کار و تحصیل می‌کنند.

وزیر کشور استونی همچنین گفت که پیش‌نویس اصلاحیه طرحی را در ارتباط با قانون اتباع خارجی ارائه کرده است و این بستگی به دولت دارد که آیا این طرح را به مجلس ارائه کند یا خیر.

وزارت کشور استونی ماه گذشته اعلام کرده بود اتباع خارجی که قوانین را زیر پا بگذارند امکان شرکت در برنامه اقامت الکترونیک استونی را نخواهند داشت.

وزارت کشور استونی تصریح کرد همچنان که مقررات به روز رسانی و تکمیل می‌شوند، بررسی‌های بعد از اقامت نیز از اهمیت روزافزونی برخوردار می شوند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید