دولت هوشمند در استونی؛ صدور شناسنامه ایمیلی برای نوزادان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews  با استفاده از  آسوشیتدپرس
دولت هوشمند در استونی؛ صدور شناسنامه ایمیلی برای نوزادان
کپی رایت  عکس از آسوشیتدپرس

درخواست شناسنامه و گواهی تولد برای نوزادان در استونی بدون مراجعه به ادارات دولتی و به صورت الکترونیکی انجام می شود.

در این کشور یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفری شهروندان تنها برای ازدواج، طلاق و انتقال مالکیت اموال خود باید شخصا به ادارات دولتی مراجعه کنند.

مقامات استونی هدف از طرح بلندپروازانه خود برای ایجاد دولت هوشمند را کاهش دیوانسالاری، افزایش شفافیت و تقویت رشد اقتصادی عنوان می کنند. در طرح دولت استونی تمامی امور دولتی از جمله صدور انواع گواهی ها از جمله گواهینامه رانندگی و برگه های خودور تنها به صورت آنلاین انجام می شود.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

عکس از آسوشیتدپرس

والدین دانش آموزان در استونی حتی می توانند به صورت الکترونیک از وضعیت تحصیلی فرزندانشان آگاه شوند. دولت استونی سامانه ای را به کار گرفته است که امکان احراز هویت الکترونیکی و امضای دیجیتال را فراهم می کند.

دولت استونی قصد دارد طی ماههای آینده در یک اقدام بلندپروازانه دیگر زمینه صدور شناسنامه برای نوزادان بدون مراجعه به پایگاه اینترنتی دولتی را ایجاد کند. بنا به این طرح تولد نوزادان به صورت خودکار در سامانه دولتی به ثبت خواهد رسید.

به این ترتیب والدین پس از ترک بیمارستان محل تولد هیچ گونه اقدامی برای امور اداری نوزادشان نباید انجام دهند.

استونی در حالی در میان کشورهای اروپایی برای ایجاد دولت هوشمند پیش قدم شده است که نگرانی هایی بابت خطر نفوذ به پایگاه های اینترنتی و امنیت داده های شهروندان وجود دارد.