Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

چین با رزمایش نظامی به سفر نماینده آمریکا به تایوان پاسخ داد

 چین با رزم‌آیش نظامی به سفر نماینده آمریکا به تایوان پاسخ داد
چین با رزم‌آیش نظامی به سفر نماینده آمریکا به تایوان پاسخ داد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی وزارت امور خارجه چین با محکوم کردن رویکرد آمریکا برای آنچه «بازی با کارت تایوان جهت مهار پکن» عنوان شده، تاکید کرد «آنها که با آتش بازی می‌کنند تنها خودشان را می‌سوزانند.»

آگهی

چین روز جمعه اعلام کرد که در واکنش به سفر روز گذشته یک مقام آمریکایی به تایوان، سرزمینی که پکن آنرا بخشی از قلمرو خود می‌داند، اقدام به برپایی رزمایش نظامی در منطقه‌ای نزدیک به این جزیره مورد مناقشه کرده است.

پاسخ پکن به حمایت واشنگتن از استقلال تایوان که پیش‌تر نیز بارها به اشکال مختلف بیان شده بود این‌ بار به شکل برپایی یک مانور نظامی مطرح شده است.

این در حالیست که تنش میان چین و آمریکا طی ماه‌های گذشته بر سر موضوعات مختلف از جمله اختلافات تجاری، اعمال محدودیت‌ برای هیات‌های دیپلماتیک، سرکوب مخالفان در هنگ کنگ، مدیریت بحران کرونا و مسائل حقوق بشری از جمله وضعیت اویغورها در ایالت سین‌کیانگ به شکل کم سابقه‌ای افزایش یافته است.

سرزمین اصلی چین و جزیره تایوان از هفتاد سال پیش تا کنون توسط دو نظامی حکومتی متفاوت اداره می‌شوند. چین اما تایوان را بخشی از قلمروی خود می‌داند و بر این اساس با هرگونه ارتباط مقامات خارجی با مسئولان حکومتی در این جزیره مخالف است زیرا به اعتقاد پکن اینگونه سفرها برای مشروعیت بخشیدن به مقامات تایوانی صورت می‌گیرد.

سفر روز پنجنشبه کیت کراچ، معاون امور اقتصادی وزیر خارجه آمریکا به تایوان بار دیگر انتقاد‌های تند پکن را نسبت به حمایت‌های ایالات متحده از استقلال این جزیره مورد مناقشه برانگیخته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز جمعه طی سخنانی در یک کنفرانس خبری گفت: «ارتش امروز تمرین‌های نظامی را در نزدیکی تنگه تایوان آغاز کرد.»

مسئول بلند پایه وزارت خارجه چین در ادامه یادآور شد: «این عملیاتی مشروع و ضروری برای تضمین حاكمیت و تمامیت ارضی چین است که در پاسخ به وضعیت فعلی تنگه تایوان انجام می شود.»

ارتش چین معمولا هر از گاهی دست به تمرین‌های نظامی می‌زند اما همواره به طور کلی تاکید دارد که قصد تهدید هیچ کشور یا سرزمینی را ندارد؛ حال آنکه نام بردن از یک منطقه خاص در هدف گذاری برای انجام تمرین‌های تازه نظامی نشان از قاطعیت پکن در خصوص مسائل مرتبط با تایوان دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین همچنین با محکوم کردن رویکرد آمریکا برای آنچه «بازی با کارت تایوان جهت مهار پکن» عنوان شده، تاکید کرد «آنها که با آتش بازی می‌کنند تنها خودشان را می‌سوزانند.»

وی همچنین ضمن تاکید بر این که پکن «هیچگونه دخالت خارجی را تحمل نخواهد کرد» مقامات تایوانی را به تلاش برای جلب حمایت کشورهای خارجی متهم کرد.

کیت کراچ قرار است جمعه شب در جریان یک ضیافت شام با تسای اینگ-ون، رئیس جمهوری تایوان ملاقات کند. خانم تسای، نخستین رئیس جمهوری زن تایوان از چهره‌های مهم مبارزه برای استقلال این منطقه است و یکی از سرسخت‌ترین مخالفان پکن محسوب می‌شود.

آمریکا پیش‌تر در ماه اوت نیز الکس اَزر، وزیر بهداشت خود را در راس برجسته‌ترین هیات سیاسی که از سال ۱۹۷۹ تا کنون از تایوان دیدن کرده است به این جزیره فرستاده بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا به چین درباره ساخت سیلوهای موشکی جدید هشدار داد

رزمایش دریایی بزرگ آمریکا، ژاپن، هند و استرالیا آغاز شد

چین در «اقدامی متقابل» برای دیپلمات‌های آمریکایی محدودیت‌ وضع می‌کند