بزرگ‌ترین پروژه معدن طلای جهان به دلیل تخریب محیط زیست متوقف شد

معدن طلای پاسکوا لاما در شیلی
معدن طلای پاسکوا لاما در شیلی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاه در حکم خود تأکید کرده است که حکم تعطیلی معدن رو باز طلا در «پاسکوآ لاما» قطعی و همیشگی است. شرکت کانادایی نیز به دلیل خسارت هایی که به محیط زیست به هنگام ساخت معدن وارد کرده به ۹ میلیون دلار جریمه شده است.

آگهی

دادگاهی در شیلی با صدور حکمی بزرگ‌ترین پروژه معدن طلای جهان در این کشور را به دلیل آسیب‌های زیست محیطی پیش از بهره‌برداری متوقف کرد.

این معدن طلا در مرز آرژانتین و شیلی و در میان یخچال‌های طبیعی در منطقه «آند کوردیلرا» قرار گرفته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

شرکت کانادایی «بریک گلد» نیز که تصمیم داشت ۸ میلیارد دلار در این پروژه سرمایه‌گذاری کند از سوی دادگاه به پرداخت جریمه‌ای بسیار سنگین محکوم شد. «دادگاه محیط زیست شیلی» در حکم خود تأکید کرده است که دستور تعطیلی معدن رو باز طلا در «پاسکوآ لاما» قطعی و همیشگی است. شرکت کانادایی نیز به دلیل خسارت‌هایی که به محیط زیست به هنگام ساخت معدن وارد کرده به ۹ میلیون دلار جریمه شده است.

بر اساس حکم دادگاه، میزان خطری که پروژه معدن «پاسکوآ لاما» برای سلامتی مردم داشته است، هیچ گونه راه دومی را برای ادامه این پروژه باقی نگذاشته بود. رأی دادگاه ثابت می‌کند که تصمیم سازمان محیط زیست شیلی در سال ۲۰۱۸ در خصوص ضرورت توقف این پروژه درست بوده است. این سازمان معتقد بوده که شرکت «بریک گلد» اصول و مقررات مربوط به محیط زیست را رعایت نمی‌کرده است، اصولی که رعایت آن ضامن ادامه کار و بهره‌برداری از معدن بوده است.

Jorge Saenz/AP
مرغی که بر اثر آشامیدن آب آلوده به مواد سمی حاصل از معدن طلا، تلف شده استJorge Saenz/AP

شرکت «بریک گلد» این موارد را در دادگاه تکذیب کرده بود.

سازمان محیط زیست شیلی ابتدا تصمیم داشت تا از طریق رجوع به یک مرجع قضایی محلی‌، مجازات‌هایی را برای این شرکت کانادایی در نظر بگیرد. این سازمان به ۳۳ مورد نقض اصول زیست محیطی از جمله تخلیه آب‌های آلوده و تخریب گیاهان توسط این شرکت کانادایی اشاره کرده بود. از همین رو دادگاه با تأکید بر مشروع وارد بودن شکایت سازمان محیط زیست، حکم بر تعطیلی دائم و نه موقتی و تنبیهی داد.

پروژه این معدن طلا همچنین به دلیل مشکلات زیست محیطی که ایجاد کرده بود با مخالفت جدی مردم در دو کشور شیلی و آرژانتین مواجه شده بود. شرکت کانادایی استخراج حدود ۶۱۵ هزار اونس طلا و ۱۸.۲ میلیون اونس نقره از این معدن را را پیش‌بینی کرده بود. مردم منطقه سال‌ها از آب آشامیدنی حاصل از ذوب شدن یخچال‌های طبیعی که به شکل رود از کوه‌های آند جاری می‌شد استفاده می‌کردند، اما با آغاز پروژه معدن، آب منطقه به شدت آلوده شد.

در سال‌های اخیر بسیاری از اهالی منطقه و نیز حیوانات به دلیل مصرف آب دارای مواد خطرناک و بعضا سرطان‌زا دچار بیماری‌های گوناگون شده‌اند.

آسوشیتدپرس
آب آلوده حاصل از فعالیت معدن طلا سبب بروز بیماری نزد مردم منطقه شده استآسوشیتدپرس
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلفن ضدآب به کارگران چینی گرفتار در اعماق معدن طلا رسید

مقابله با آلودگی محیط زیست، رشد اقتصادی اروپا را چقدر کاهش می‌دهد؟

دادگاه انقلاب اصفهان توماج صالحی را به اعدام محکوم کرد