دود آتش آمریکا به اروپا رسید

آتش‌سوزی در کالیفرنیا
آتش‌سوزی در کالیفرنیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس تازه‌ترین آمار ارائه شده از سوی مقامات محلی، آتش‌سوزی‌ها در ایالت‌های کالیفرنیا و اورگان تا کنون دست کم ۳۰ کشته به جا گذاشته است.

آگهی

شدت آتش‌سوزی‌های کم سابقه هفته‌های گذشته در غرب آمریکا به حدی بوده که دود ناشی از آن به سوی مناطقی از اروپا رسیده است.

اداره اروپایی «کوپرنیک»، بزرگ‌ترین برنامه منفرد دیدبانی زمین در دنیا که توسط کمیسیون اروپا و با همکاری آژانس فضایی اروپا انجام می‌شود با طرح این هشدار اعلام کرد که این وضعیت به دلیل وزش بادهای شدید در کالیفرنیا پایدار طی روزهای آینده پایدار خواهد ماند.

دودهای ناشی از آتش‌سوزی‌های جنگلی در غرب آمریکا که با وزش باد و گرمای هوا وسعت گرفته، با عبور از اقیانوس اطلس به اروپا رسیده است.

دفتر اروپایی کوپرنیک از زمان آغاز مشاهدات ماهواره‌ای تغییرات آب و هوایی در سال ۲۰۰۳ تاکنون هرگز داده‌هایی به این وسعت و بزرگی در خصوص آتش‌سوزی‌ها ثبت نکرده است.

بر اساس گزارش کوپرنیک فعل و انفعالات ناشی از آتش‌سوزی‌های هفته‌های اخیر در ایالات متحده «ده‌ها تا صد‌ها برابر شدید‌تر از حد متوسط» عنوان شده است.

کوپرنیک در گزارش خود یادآور می‌شود که مقادیر بی سابقه ای کربن در پی این آتش‌سوزی‌ها در جو زمین رها شده و دود متراکم ناشی از آتش‌سوزی‌ها از ایالات متحده و اقیانوس آتلانتیک عبور کرده است.

دود متراکم آتش‌سوزی‌ها مسافتی ۸ هزار کیلومتری طی کردند

مارک پارینکتون، یکی از کارشناسان سرویس نظارت بر جو در برنامه کوپرنیک ضمن اشاره به مسافت زیادی که دودهای ناشی از آتش‌سوزی تاکنون پیموده‌اند و آلودگی ناشی از پدیده می‌گوید: «واقعیت انکار ناپذیری است که آتش‌سوزی‌ها آلودگی زیادی در جو ایجاد می‌کنند و مشاهده دود غلیظ ناشی از آن در فاصله ۸ هزار کیلومتری نشان دهنده میزان ویرانگری و تخریب این پدیده از نظر وسعت دامن‌گیری و مدت زمان پایداری است.»

بیشترین حجم دودهای متراکم در سواحل غربی ایالات متحده متمرکز شده‌اند؛ جایی که شهرهای بزرگی نظیر لس‌آنجلس و سان‌فرانسیسکو در ایالت کالیفرنیا و یا شهرهای شمالی‌تری نظیر پورتلند در اورگن یا سیاتل در ایالت واشنگتن در حال حاضر یکی از بدترین کیفیت‌های هوا در جهان را دارند.

مقامات محلی در مناطق یاد شده طی روزهای گذشته بارها نسبت به «ناسالم» و حتی «خطرناک» بودن کیفیت هوا به شهروندان هشدار داده‌اند.

ثبت بیش از ۷ هزار و ششصد مورد آتش‌سوزی در کالیفرنیا

گفته می‌شود که بیش از ۱۷ هزار مامور آتش نشانی از اواسط ماه اوت تاکنون به شکلی خستگی ناپذیر تنها برای مهار آتش‌سوز‌ی‌های جنگلی در ایالت کالیفرینا پا به میدان گذاشته‌اند.

کالیفرنیا با ثبت ۲۵ کانون آتش‌سوزی بیشترین خسارات را از این ناحیه متحمل شده است. گوین نیوسام، فرماندار ایالت کالیفرنیا روز چهارشنبه هشدار داده بود که وزش بادهای «سانتا آنا» که بسیار شدید و حاوی هوای گرم و خشک است در روزهای آینده وضعیت آتش‌سوزی‌ها را در این ایالت به مراتب وخیم‌تر خواهد کرد.

به گفته فرماندار کالیفرنیا، امسال بیش از ۷ هزار و ششصد مورد آتش‌سوزی در این ایالت به ثبت رسیده؛ در حالی که سال گذشته میلادی کم‌تر از ۵ هزار مورد آتش‌سوزی در کالیفرنیا گزارش شده بود.

آتش‌سوزی‌ها دست کم ۳۰ کشته به جا گذاشته است

بر اساس تازه‌ترین آمار ارائه شده از سوی مقامات محلی، آتش‌سوزی‌ها در ایالت‌های کالیفرنیا و اورگن تا کنون دست کم ۳۰ کشته به جا گذاشته است.

بر این اساس همچنین گفته می‌شود که بیش از ۲ میلیون هکتار از مراتع و جنگل‌های این مناطق دستخوش دود و آتش شده و ده‌ها هزار نفر نیز مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده‌اند.

این گزارش می‌ا‌فزاید که صدها منزل مسکونی در پی این حادثه آتش گرفته و به خاکستر تبدیل شده‌اند.

تعدد آتش سوزی‌های در سراسر کره زمین به اعتقاد دانشمندان و کارشناسان از پدیده‌های جوی متاثر از تغییرات آب و هوایی به خصوص افزایش دما و کاهش بارندگی ناشی می‌شوند.

به یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آتش‌سوزی در برزیل بخشی از بزرگترین تالاب استوایی جهان را می‌سوزاند

آتش‌سوزی مهیب در کالیفرنیا یک پمپ بنزین و ده‌ها خودرو را خاکستر کرد

بالگردها بیش از ۲۰۰ تن را از کام آتش سرکش کالیفرنیا بیرون کشیدند