Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تنش در شرق مدیترانه؛ اردوغان ماکرون را «جاه‌طلب و بی‌کفایت» خواند

تنش در شرق مدیترانه
تنش در شرق مدیترانه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«مخاطبان ما فهمیده‌اند زبان زور راه به جایی نمی‌برد و ترکیه تسلیم باجگیری و راهزنی نمی‌شود.»

آگهی

در بحبوحه بحران اکتشاف منابع نفت و گاز در شرق دریای مدیترانه، جنگ لفظی میان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه بالا گرفت.

رئیس جمهوری ترکیه روز پنجشنبه ۱۷ سپتامبر (۲۷ شهریور) در یک همایش آنلاین با سران حزب متبوعش ضمن توجیه سیاست خارجی آهنین کشورش، در برابر انتقادهای اخیر ماکرون از خود دفاع کرد و گفت: «بعضی‌ها می‌گویند ترکیه در سوریه، لیبی و شرق مدیترانه چکار دارد [...] آیا اگر ترکیه از همه جا کنار بکشد، فرانسه می‌تواند از پس این بی‌نظمی‌هایی که آن رئیس جاه‌طلب بی‌کفایتش به بار آورده بر بیاید و یک سیاست منطقی را دنبال کند؟»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

روابط میان ترکیه و فرانسه در هفته‌های اخیر به دنبال بالا گرفتن تنش در آب‌های شرق مدیترانه و در قبرس بالا گرفته است. در حالی که آنکارا مدعی حاکمیت بر مناطق مورد مناقشه در شرق مدیترانه و سواحل قبرس است، کاخ الیزه بر حمایت خود از دولت آتن تأکید می‌کند. هر دو کشور فرانسه و ترکیه در چند هفته اخیر با گسیل کشتی و انجام رزمایش در منطقه، آتش تنش موجود را تیزتر کرده‌اند.

امانوئل ماکرون هفته پیش گفته بود که «ملت بزرگ ترکیه شایستگی چیزهای بهتری را دارد».

«تسلیم نمی‌شویم»

اردوغان در سخنرانی دیگری در همین روز در واکنش به تهدید اتحادیه اروپا مبنی بر تحریم کشورش گفت که تسلیم نخواهد شد. رئیس جمهوری ترکیه تأکید کرد: «مخاطبان ما فهمیده‌اند زبان زور راه به جایی نمی‌برد و ترکیه تسلیم باجگیری و راهزنی نمی‌شود.»

رجب طیب اردوغان همچنین بار دیگر یادآوری کرد که کشورش در درون سواحل «محصور» نمی‌ماند. سیاستمداران ترکیه حق حاکمیت خود بر آب‌های شرق مدیترانه را چنین توجیه می‌کنند که کشورشان بیشترین سواحل را با این دریا دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لبنان خواستار میانجیگری آمریکا در اختلاف مرزی با اسرائیل در مدیترانه شد

تنش میان آتن و آنکارا؛ کشتی اکتشافی ترکیه بار دیگر راهی مدیترانه شد

اردوغان از موضع پدرو سانچز در قبال جنگ غزه تشکر کرد