Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مقامات آمریکا: تب‌سنجی تاثیر چندانی برای مقابله با شیوع کرونا ندارد

تب‌سنجی برای بیماری کووید-۱۹
تب‌سنجی برای بیماری کووید-۱۹ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با برداشته شدن تدریجی محدودیت‌های کرونایی، بسیاری از کافه‌ها، رستوران‌ها و مغازه‌ها در ورودی ساختمان‌های خود دمای بدن مراجعان را برای اطلاع از ابتلا به بیماری کووید-۱۹ اندازه می‌گیرند. اما اکنون تردید‌هایی پیرامون کارآیی این روش مطرح شده است.

آگهی

همزمان با برداشته شدن تدریجی محدودیت‌های کرونایی در شهرهای مختلف، بسیاری از کافه‌ها، رستوران‌ها و مغازه‌ها در ورودی ساختمان‌های خود دمای بدن مراجعان را برای اطلاع از ابتلا به بیماری کووید-۱۹ اندازه می‌گیرند.

تب یکی از علائم شایع ویروس کرونا به شمار می‌رود و آگاهی از آن می‌تواند از شیوع بیشتر بیماری جلوگیری کند.

به گزارش نشریه نیویورک تایمز این در شرایطی است که هر چند مقامات مسئول و کارشناسان در امور بهداشتی آمریکا تقریبا همگی بر استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی برای مهار شیوع ویروس کرونا تاکید داشته‌اند، اما میان آنان بر سر کارآیی استفاده از تب‌سنجی تردید وجود دارد.

دیوید پالتیل، پروفسور سیاست‌گذاری سلامت در دانشگاه ییل می‌گوید: «قبل از آنکه علائم بیماری‌تان بروز کنند، البته اگر نهفته باقی نمانند، شما به شدت ناقل کرونا هستید. شما می‌توانید مبتلا شوید و ویروس را حمل کنید و شروع به پخش گسترده آن کنید بدون اینکه هیچگونه علامتی نظیر تب داشته باشید.»

او با اشاره به اینکه تب‌سنجی هیچ‌کاری برای متوقف کردن «بمب‌های ساعتی» انجام نمی‌دهد می‌گوید استفاده از تب‌سنج ایده بدی است. در عوض این کار، به گفته او، مراکز عمومی همچون رستوران‌ها باید شرایطی را فراهم کنند که بتوان به سرعت تست داد.

نتیجه یک مطالعه که در نشریه علمی جامعه طبی آمریکا منتشر شده نشان می‌دهد از حدود ۶ هزار نفری که در بهار گذشته در بیمارستان‌های سلامت نورث‌ول نیویورک پذیرش شدند، تنها ۳۰ درصد موقع ورود تب داشتند.

یک تحقیق دیگر که در نشریه طب نیوانگلند منتشر شده نشان می‌دهد از بیش از هزار بیماری که در ۵۵۲ بیمارستان در سراسر چین در ماه ژانویه پذیرش شده‌اند، تنها ۴۴ درصد تب داشتند.

آسوشیتدپرس
تب‌سنجی از مراجعان به یک کمپ ورزشی فوتبال در تگزاسآسوشیتدپرس

با وجود آنکه بسیاری از رستوران‌ها در ورودی خود اقدام به سنجش تب مشتریان می‌کنند، با این حال یک مطالعه که از سوی مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در آمریکا (CDC) انجام شده است نشان می‌دهد کسانی که به ویروس مبتلا شده‌اند دو برابر بیشتر از آدم‌های سالم در دو هفته قبل از ابتلا وعده غذایی خود را در رستوران صرف کرده‌اند.

این مرکز در دستورالعمل منتشره در ماه ژوئیه گفته است چک کردن تب و علائم ظاهری «به طور کامل موثر نیست» چرا که با این روش افراد بدون علائم ظاهری و همچنین افرادی با علائم ترکیبی تشخیص داده نخواهند شد.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا که پیشتر طی دستوری سنجش تب از مسافران ورودی کشورهایی چون برزیل و ایران را در فرودگاه‌ها اجباری کرده بود، در اطلاعیه جدید خود با ملغی کردن این تصمیم آورده است: «ما اکنون درک بهتری از نحوه سرایت بیماری کرونا داریم که نشان می‌دهد تست مبتنی بر علائم ظاهری تاثیر محدودی دارد چرا که افراد مبتلا ممکن است علائم ظاهری یا تب نداشته باشند و یا تنها علائم پنهان داشته باشند.»

این اداره هرچند از تاثیر محدود تب‌سنجی سخن گفته و در بیانیه خود آورده است که «تست‌های چک سلامت به هیچ عنوان جایگزینی برای اقدامات محافظتی همچون فاصله گذاری اجتماعی نیست»، با این حال دستورالعملی دقیق از نحوه انجام تست دمای بدن منتشر کرده است.

برای مثال این سازمان گفته است در چک دمای بدن افراد نباید از ابزارهایی استفاده کرد که با بدن بیمار تماس برقرار می‌کنند و همچنین افراد کنترل‌گر باید بین هر دو چک دستکش خود را عوض کنند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چگونه از خود در برابر کرونا محافظت کنیم و چگونه علائم بیماری را کنترل کنیم؟

پاسخ سازمان جهانی بهداشت به ۱۳ سوال کرونایی؛ مصرف سیر و الکل چقدر موثر است؟

کرونا یا آنفلوانزای فصلی؟ علائم ابتلا به هر بیماری چه تفاوتی دارد؟